Opavská Expedice Apalucha má zaděláno na nejlepší album klubové scény

Středa, 12. 10. 2016, 8:05 -

Silné písničky s osobitými texty okořeněné dráždivou muzikou, která má kořeny ve špinavém blues, folku, ale občas se dostává i do poloh Jiřího Schelingera či Evy Olmerové. Tak zní aktuální a zároveň nejdrsnější album kultovní severomoravské kapely Expedice Apalucha, které v těchto dnech vychází. Muzikanti kolem jedné z nejaktivnějších osob na opavské klubové scéně - hudebníka, výtvarníka a pedagoga Jury Bosáka, ho pojmenovali číslovkou 5. 

„Je to pátá deska, je nás pět, pětiprstý je i obtisk na obličeji, který občas život dává, aby se člověk vzpamatoval a nakonec pět dní je v týdnu do víkendu, které člověka kolikrát štvou, když je nejen práce úmorná a nekonečná,“ přibližuje Bosák. S Expedicí Apalucha letos slaví 15 let. „Album 5 je deska o dnešním prostém životě, o rovnováze existence. Jsou tam písničky, které se svými tématy snaží dát člověku motivaci, aby to ustál, vydržel před sebou čistý. A tak nějak to vlastně zpívám i sobě,“ doplňuje. 

Právě texty Jury Bosáka skupinu bez nadsázky řadí na stejnou úroveň známějších moravskoslezských kolegů, jako jsou jeseničtí Priessnitz či opavské Ladě, jejichž baskytarista Jiří Pater ostatně v Expedici Apalucha hraje. Díky spojení s krásnou, lehce tajemnou a syrovou hudbou, protkanou foukací harmonikou Tomáše Havranka, či nezaměnitelným projevem frontmana, by kapela s novou nahrávkou mohla aspirovat na letošní objev klubové scény. „Témata textů si hledám sám, nebo se autorů nové písně ptám. Někdy mi spoluhráč nahodí svůj námět, což bývá většinou příjemná výzva. Proženu pak inspirace skrz sebe a své vidění a napíšu text, který snad má hlavu a patu, něco nosného říká, je český… A doufám, že většinou i pěkně český,“ doplňuje s úsměvem Bosák. 

Album 5 kapela pokřtí na turné, které začíná 21. října v Ostravě a pokračuje v Třinci, Machově či Praze. Hlavní křest je naplánovaný na 5. listopadu na festival Hradecký slunovrat v Hradci nad Moravicí u Opavy. Poté muzikanti zamíří například do Fulneku, Brna a Budišova nad Budišovkou.

Opavská Expedice Apalucha patří již patnáct let se svým blues-beatem neodmyslitelně na českou klubovou scénu. Kromě frontmana Jury Bosáka se v ní sešli zkušení hudebníci: kytarista Patrik Kuběj, hráč na foukací harmoniku Tomáš Havránek, baskytarista Jiří Pater a bubeník Vašek Žůrek.

Poslechněte si Buď skálou z nového alba: https://youtu.be/kNe9m6tlgDw

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky