Na počest 73. výročí zahájení osvobození Ostravy-Jihu je připraven bohatý program

Ostrava Jih
Ostrava Jih
Úterý, 24. 4. 2018, 8:10 -

Neděle 29. dubna na Jihu – pietní akty u sedmi památníků, výstava o příslušnících RAF i zastávka vozidel na Bojové cestě

V den 73. výročí zahájení osvobození Ostravy-Jihu proběhne postupně u sedmi památníků na Jihu pietní vzpomínka na oběti II. světové války. Odpolední výstavu v kině Luna o příslušnících britského Královského letectva doprovodí přehlídka vojenských historických vozidel při zastávce jízdy "Bojovou cestou 1. Československé samostatné tankové brigády".

Pietní akty s kladením věnců:

9,00 hod -  Památník obětem II. sv. války, ul. Klegova
9,30 hod – Památník Letců RAF, kostel v Hrabůvce, ul. Metodějská
9,50 hod – Hromadný hrob „Válečným obětem“, hřbitov Zábřeh
10,10 hod – Památník obětem II. sv. války, ul. Hulvácká 1
10,30 hod – Památník Rudoarmějců, Na Břehách, u MC Donald v Shopping Park Avion
10,50 hod – Památník Korýtko, u železničního mostu přes řeku Odru
11,10 hod – Památník padlým občanům při osvobozování obce Výškovice, ul. Husarova

Výstava o RAF v kině Luna ve Výškovicích od 14 hod.

Pouze tuto neděli je možno při vernisáži zhlédnout autentické vybavení letců RAF a příslušnic Ženských pomocných sborů, kde sloužily i československé ženy, uslyšíte několik tematických přednášek a nejen děti si budou moci zahrát tahovou strategii o Bitvě o Británii, variantu nejlepší deskové hry roku 2010, která nese název 303.

Výstava o československých letcích mapuje období od 30. let 20. století. Jeden z příslušníků RAF, František Novák, se narodil v Zábřehu nad Odrou v roce 1918. Díky pamětníkům byli objeveni i další dva příslušníci – bratři Oldřich a Václav Šišákovi (uváděni v dokumentech jako Šiškovi), kteří žili v zábřežském zámku.

Výstava popisuje útěky budoucích letců RAF do zahraničí, boje za svobodu v Polsku, Francii, na Středním Východě a také boje o život v koncentrácích SSSR. Uvádí rovněž úspěchy československých perutí v RAF i návrat do osvobozené vlasti, vítání hrdinů, ale i opětovný odchod do exilu před hrozbou komunismu. Nechybí příběhy jednonohého palubního střelce, muže, který přežil šest dnů na záchranném člunu, boxera, známého z filmu Pěsti ve tmě nebo vrchního velitele našich letců, odsouzeného nezákonně komunisty na dlouhá léta vězení, případně palubního střelce RAF, který zemřel při zatýkání komunistickou policií. Výstava panelů bude v Luně do pátku 18. května.

Výstavu ve spolupráci s městským obvodem Ostrava-Jih připravil Klub vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s.

Od 16 - 16.30 hod  - přehlídka vojenských historických vozidel za kinem Luna "Bojovou cestou 1. Československé samostatné tankové brigády".

« zpět do rubriky