Fligny, koks a fachmani si v Divadle Petra Bezruče střílí z gangsterských filmů. Video

Středa, 11. 5. 2016, 11:32 -

Jubilejní sezónu v Divadle Petra Bezruče uzavře jeden z nejprogresivnějších současných slovenských režisérů Eduard Kudláč a gangsterka k popukání Fligny, koks a fachmani. Groteska o jedné velké vloupačce připomíná filmy Pulp Fiction či Podfu(c)k. Zábavná parodie gangsterských filmů bude mít premiéru v pátek 13. května.

Současná komedie francouzského dramatika alžírského původu Mohameda Rouabhiho svým spádem, volbou prostředí a stylem humoru připomíná svou poetikou filmy Guye Richieho či Quentina Tarantina. Skupina provinčních mafiánů plánuje největší akci svého života a jejich přípravy vypadají přesně tak, jak by člověk očekával od zlodějíčků čítající svérázné groteskní týpky s drsným slovníkem a svaly vyvinutějšími než mozek.

Pětice gangsterů se rozhodne ukořistit balík peněz ukrytý na zámku. Do všeho se zamotá krasavice Pamela a mašina na vybourání nejmíň šedesáticentimetrový zdi. Jak tohle všechno dopadne? Dozvíte se na jevišti Divadla Petra Bezruče. „Hra ma zaujala hlavne svojimi dialógmi a zdanlivou absenciou témy. Až neskôr som pochopil tú efemérnosť, s akou autor narába. Téma spolupatričnosti a priateľstva, aj keď medzi ľuďmi z okraja spoločnosti a na pozadí zdanlivo bezduchej gangsterky, je až dojímavá. A veľmi dôležitá,“ říká režisér inscenace Eduard Kudláč.

Ironie, černý humor a víc vulgarismů než je v divadle obvyklé by hru mohla řadit k proudu „coolness“ dramatiky, ale nadhled a smysl pro ironii a černý humor ji posouvají spíše ke kvalitní současné komedii z prostředí sociálních vyvrženců. Hra o pěti podvodnících, kteří touží být opravdovými drsnými mafiány, je skvělou příležitostí pro pánskou část souboru. V hlavních rolích se objeví Lukáš Melník, Michal Sedláček, Milan Cimerák, Vojtěch Říha a Jakub Burýšek. V roli krásné Pamely se představí Pavla Gajdošíková.

Inscenace vznikala pod taktovkou jednoho z nejprogresivnějších současných slovenských režisérů. Eduard Kudláč je uměleckým šéfem Městského divadla Žilina a držitelem ceny Dosky, což je obdoba české Ceny divadelní kritiky. Narazil při zkoušení inscenace na rozdíly mezi českým a slovenským herectvím? „V divadle sú isté rozdiely, povedzme v spôsobe hereckej interpretácie, ale úplne sa to zovšeobecniť nedá. Keďže väčšinou pracujem s mladými ľuďmi a na súčasných textoch, v súčasnom jazyku, rozdiely sú nepatrné,“ říká Eduard Kudláč a pochvaluje si práci se souborem Divadla Petra Bezruče: „Herci sú skvelí. Som poctený spoluprácou s nimi. Myslím, že sa dokážeme vzájomne obohatiť. Vzácne strávený čas.“ Režisér Eduard Kudláč je kromě režie podepsán také pod výběrem hudby, na inscenaci spolupracoval s dramaturgyní Danielou Jirmanovou. Scénu a kostýmy navrhla Eva Kudláčová Rácová.

Vzhledem k velkému počtu vulgárních slov, která jsou nezbytnou součástí dialogů hry, není představení vhodné pro diváky mladší 16 let.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky