Filmy Wima Wenderse, Alberta Serry a dalších se utkají v hlavní soutěži 8. ročníku MFF Ostrava Kamera Oko

Středa, 14. 9. 2016, 8:42 -

Moravskoslezská metropole se od 23. do 29. září stane tuzemským centrem filmového dění. Festival odstartuje česká premiéra vítězného snímku z letošního Rotterdamu - americko-íránská komedie Radio Dreams o jednom dlouhém dni v malém rádiu v San Franciscu a jamování s Metallicou. Slavnostní zahájení se uskuteční 23. září v kinosále Velkého Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice a v následujícím týdnu se divákům v pěti ostravských kinosálech představí na sedmdesát hraných, dokumentárních i krátkometrážních snímků.

O hlavní cenu soutěžní sekce Oficiální výběr bude bojovat šest filmů včetně nového 3D filmu režiséra Wima Wenderse Krásné dny v Aranjuez nebo snímku Smrt Ludvíka XIV. režiséra Alberta Serry, který rozdělil kritiku na festivalu v Cannes.

V mezinárodní porotě, která ocení nejlepší kameramanskou práci, zasedne polský kameraman Adam Sikora, který v Ostravě také osobně uvede svůj film Já, Olga Hepnarová, argentinský režisér Eduardo Williams, jehož celovečerní debut zvítězil letos v srpnu na festivalu v Locarnu, a český dokumentarista, střihač a kameraman Miroslav Janek, který v rámci svojí filmové Lekce představí mimo jiné i svůj nejnovější dokument Normální autistický film. Jeho hrdiny je pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista".

Oblíbená sekce Encore přiveze do Ostravy delegace nových českých filmů Vlk z Královských Vinohrad, Prach či Česká cesta, ale také třeba předpremiéru Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti.

Mladé kameramany a studenty filmu mohou diváci objevit díky Krátkometrážní soutěži, FAMU International, Letopisy a Works in Progress nechají nahlédnout do připravovaných českých filmových projektů.

Profilová sekce dokumentárních filmů Zaostřeno na tanec představí sedm snímků věnovaných tanci a kameře. Festival pozve diváky také na klasické filmové klenoty, jako jsou Intimní osvětlení, Casablanca či Ptáci a Černobílé Oko v kině Luna připomene kultovní snímek Johnyho Deppa a Jima Jarmusche Mrtvý muž.

Chybět nebude ani tematický doprovodný program. Letos poprvé zavítá festival do hudebního klubu Dock, kde se odehraje projekce dokumentárního filmu B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989 a koncert  izraelského SHTUBY power duo se strhujícím koncertem mísícím jazz, funk, groove a elektronickou muziku. Rušno bude i v divadle Stará Aréna, kde se představí improvizační skupina ImPéčko se svou show The Film.

Akreditace na celý festival je v prodeji za 400 Kč (350 Kč student, senior). K dostání online na webu OKO na www.filmfestivalostrava.com nebo na předprodejních místech v Ostravě (Kino Art, Kino Luna, Minikino, Cineport, Ostravský informační servis). Neakreditovaní diváci si mohou zakoupit vstupenky na jednotlivé projekce přímo v pokladnách festivalových kin.

Festival finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kinematografie a Statutární měst Ostrava.

redakce Ostrava Online 

« zpět do rubriky