Festival Dream Factory poprvé přichystal divadelní den pro děti

Festival Dream Factory
Festival Dream Factory
Úterý, 28. 5. 2019, 18:18 -

Festival Dream Factory Ostrava, největší přehlídka činoherního divadla na severní Moravě, se letos poprvé zaměří také na nejmladší publikum. Ve spolupráci s Ateliérem pro děti a mládež při Národním divadle moravskoslezském nabídne v sobotu 1. června Den dětí s Nadací ČEZ na Hlubině. Hlavním motivem odpoledne bude pohádka O pejskovi a kočičce, která bude po představení pokračovat „pečením dortu“ nebo zdobením kapesníčků pro panenku, která tence plakala. Chybět nebude ani fotokoutek, kde se mohou děti vyfotit jako pejsek a kočička.

„Jsme rádi, že společně pokračujeme v boření bariér. Díky naší nevšední spolupráci už se hrálo divadlo v podzemních prostorách elektrárny Dlouhé stráně, pod chladící věží Elektrárny Dětmarovice, v rozvodně i v hospici, teď uspořádáme společný dětský den a pozveme na něj děti z běžných rodin, dětských domovů i dalších zařízení. Vstup je totiž pro všechny zdarma,“ upozornil Vladislav Sobol za Skupinu ČEZ, která je dlouhodobě jedním z hlavních partnerů festivalu.

Dětský den s Nadací ČEZ začne na Hlubině před kavárnou Maryčka zhudebněnou pohádkou O pejskovi a kočičce v podání dětí z Operního studia při Národním divadle moravskoslezském, s nimiž vystoupí také člen souboru Divadla Petra Bezruče Michal Sedláček. Autorem dramatizace a hudby je skladatel Pavel Helebrand.

„Pohádka se pak prolne celým odpolednem. Připravili jsme tvořivé dílničky pro děti i jejich rodiče, po vzoru pejska a kočičky spolu například „upečeme“ a nazdobíme malé dortíky. Budeme také vyrábět masky nebo zdobit kapesníčky pro panenku, která tence plakala. Chybět nebude ani samoobslužný fotokoutek, kde se děti mohou na památku vyfotografovat coby pejsek a kočička,“ upřesnila podrobnosti k programu vedoucí Ateliéru pro děti a mládež při NDM Vladimíra Dvořáková.

Program pak bude pokračovat v 15 hodin sólovým projektem patnáctileté všestranně talentované Johany Habiballa s názvem Johanka vypravuje, určeným spíše starším dětem. Ty nejmladší si přijdou na své od 16 hodin v divadelním, tanečním i pěveckém představení dětí z Činoherního i Operního studia NDM.

Ateliér pro děti a mládež při NDM, který se na akci podílí, vznikl na základě spolupráce Janáčkovy konzervatoře múzických umění a Národního divadla Moravskoslezského s cílem vzdělávat a vychovávat budoucí diváky, osobnosti s pozitivním vztahem a aktivním postojem k umění a kultuře.

Program Dne dětí s Nadací ČEZ na Hlubině

13:00     O pejskovi a kočičce

Oblíbené pohádky na motivy dětské knihy Josefa Čapka v hudebním představení dětí z Operního studia při Národním divadle moravskoslezském určeném pro ty nejmenší. V představení účinkují jak děti, tak herec Michal Sedláček, člen souboru Divadla Petra Bezruče, na klavír celé představení doprovází sbormistryně a vedoucí Operního studia Lenka Živocká. Autorem dramatizace a hudby je hudební skladatel Pavel Helebrand.

15:00     Johanka vypravuje

Sólový projekt členky Operního studia, všestranně talentované patnáctileté Johany Habiballa, který vznikl v režii Pavla Helebranda na míru do prostor Ateliéru. Johanka se svou kamarádkou Rozálií Kubíkovou hravou a interaktivní formou zpracovávají několik pohádek, příběhů a bajek určených tentokrát starším dětem. Obě hrají, zpívají i tančí. V rámci Dětského dne bude mít malou předpremiéru, v Ateliéru bude uveden 8. června 2019.

16:00     I myšky mají sny

Malá ochutnávka z nově připravovaného projektu Operního studia "ZOO", písničky o zvířátkách i pro zvířátka, který je připravován pro další divadelní sezonu V NDM. V rámci koncertu vystoupí i děti z mladší skupiny Činoherního studia při NDM pod vedením Vladimíry Dvořákové, kteří hudebně zpracovali pásmo poezie Christiana Morgensterna z knihy Ferda Páv a všelijaká zvířata.

13:00–17:00        Workshopy a dortshopy

Během celého dětského odpoledne připravil Ateliér tvořivé dílničky pro děti i jejich rodiče vztahující se k představení O pejskovi a kočičce. Po vzoru pejska a kočičky spolu "upečeme" a nazdobíme malé dortíky, vyrobíme si masky, nazdobíme kapesníčky pro panenku, která tence plakala. Chybět nebude ani samoobslužný fotokoutek, kde se mohou děti na památku vyfotografovat coby pejsek a kočička.

Festival Dream Factory
Festival Dream Factory
 

« zpět do rubriky