Osmnáct jednotek hasičů bojovalo s požárem bývalé textilky Karnola v Krnově

Požár textilky Karnola v Krnově

Čtvrtek, 21. 12. 2017, 10:25 - Ve středu 20. prosince 2017 deset minut před šestnáctou hodinou byl na operační středisko hasičů ohlášen požár v budově bývalé textilky Karnola v Krnově.

Na místo události bylo postupně vysláno osmnáct hasičských jednotek - šest profesionálních, jedenáct dobrovolných a jedna podniková. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

Hasiči po příjezdu na místo události zjistili, že je budova silně zakouřená a požár zasáhl obě její křídla ve dvou patrech. Hasiči se dovnitř dostali okny pomocí nastavovacích žebříků a ihned zahájili hasební práce. Povolána byla rovněž výšková technika - jak automobilové žebříky, tak i plošiny.

Situaci komplikovalo prohořívání stropů s rákosem, hasiči se tak museli uvnitř zakouřeného objektu pohybovat s maximální opatrností kvůli zvýšenému riziku propadnutí a jistit se přitom lany. Pro zlepšení viditelnosti bylo nutné budovu nuceně odvětrávat přetlakovými ventilátory.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po dvacáté hodině. Hasiči tak mohli ukončit činnost v jednom ze zasažených křídel, ve druhém budou probíhat dohašovací práce do časných ranních hodin. Požár se již nikam nešíří, náročné je však postupné rozebírání zasažených konstrukcí.

Po celou dobu byla uzavřena komunikace před budovou, hasiči zřídili čerpací stanoviště přímo na řece Opavě přes silnici.

Jeden ze zasahujících hasičů byl lehce zraněn, zdravotnická záchranná služba mu na místě ošetřila lehkou popáleninu v obličeji. Krátce na to mohl pokračovat v zásahu, povaha zranění si nevyžádala převoz do zdravotnického zařízení.

Před dvaadvacátou hodinou byl snížen počet jednotek, hasiči však u zásahu zůstanou až do ranních hodin - kromě dohašování a hledání skrytých ohnisek za pomocí termokamery je potřeba také snížit riziko opětovného vzniku požáru.

Proč začalo v budově hořet je v šetření, stejně jako výše způsobené škody. Ta je však předběžně odhadována na několik milionů korun, především s přihlédnutím k historickým hodnotám. Došetření bude na místě probíhat v následujících dnech za účasti specialistů z řad hasičů i policie.

redakce Ostrava Online

 

« zpět do rubriky