Hasiči na Vaňkově kopci v noci závodili o nejtvrdšího z nich

Neděle, 6. 8. 2017, 10:09 -

David Pašek ze Sboru dobrovolných hasičů Bohuslavice se stal o sobotní půlnoci absolutním vítězem i vítězem věkové kategorie A do 35 let 6. ročníku TFA Hornolhotský železný hasič, kde po zvládnutí několika disciplín v zásahové výbavě a se zátěží v podobě tlakové lahve čekal na borce náročný výběh po sjezdovce Vaňkův kopec v Horní Lhotě (okres Ostrava-město). Dosáhl času 04:39,596 minuty.

TFA Hornolhotský železný hasič (TFA v překladu -  „Nejtvrdší hasič přežije“) začal tradičně až za sobotní tmy, ale za asistence kvalitního nočního sjezdovkového osvětlení, k tomu mnoha romanticky hořících smrkových polen i lihových loučí, které lemovaly 250 metrů dlouhý výběh na vrchol Vaňkova kopce.

Nejlepším ve věkové kategorii B – nad 35 let se stal Miroslav Hanel z SDH Darkovice s časem 05:18,185 minuty.

V boji mezi sedmi odvážnými ženami zvítězila Nikola Stolařová z SDH Krmelín časem 06:10,194. Na náročnou trať si letos trouflo 39 borců a 7 borkyň, hlavně z Moravy, Slezska a spřáteleného Polska.

TFA Hornolhotský železný hasič byl zařazen do letošního Poháru ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. V předchozím pohárovém závodě TFA Hartaman na Slezské Hartě 8. července byli mužští vítězové věkových kategorií A a B stejní-

Na stupně vítězů se u Ostravy dostali také dva reprezentanti Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Petr Tešnar ze stanice HZS MSK Ostrava-Jih skončil v kategorii A bronzový časem 04:57,981 minuty, Leopold Hejneš ze stejné stanice HZS MSK byl v kategorii B stříbrný – časem 05:27,816 min. (na předchozí TFA Hartaman byl v kategorii B třetí).

Plnění jednotlivých disciplín TFA Hornolhotský železný hasič začalo klasicky roztáhnutím dvou nezavodněných hadic B. Následovalo překonání dřevěné bariéry vysoké dva metry (ženy s pomocí žebříku), proběhnutí deseti automobilových pneumatik, 60 úderů kladivem (8 kg) do Hammer Boxu (ženy o polovinu úderů méně), přenesení dvou kanystrů po 20 kg (ženy po 10 kg), svinutí hadice do kotouče, transport figuríny (ženy poloviční vzdálenost) a z posledních zbývajících sil výběh 250 metrů na vrchol sjezdovky na trati, olemované hořícími loučemi.

Další závod Poháru ředitele HZS MSK v TFA 2017 se koná v sobotu 2. září v oblíbené Dolní oblasti Vítkovic (TFA Ostravská věž).