Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala nebezpečný popkorn v prodejnách Tesco

Státní zemědělská a potravinářská inspekce vložila do evropského systému rychlého varování (RASFF) informaci o zjištění nebezpečné potraviny Tesco Corn Beans, Zrna kukuřice pro přípravu popcornu v mikrovlnné troubě,  hmotnost 500 g, výrobní šarže L04 s datem minimální trvanlivosti do 26. 8. 2015.

Laboratorní analýza u této šarže prokázala přítomnost mykotoxinu fumonisin B1 a B2 v množství 4395 mikrogramů na kilogram (μg/kg), přičemž maximální přípustné množství je příslušným předpisem stanoveno na 1000 μg/kg.

Čtyřnásobně vyšší koncentrací fumonisinu oproti limitu porušil prodejce nařízení Komise (ES) 1881/2006 a SZPI proto nařídila neprodleně stáhnout předmětnou šarži potraviny ze všech prodejen společnosti Tesco Stores ČR, a.s. a s prodejcem zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Při došetřování vyplynulo, že prodejce dovezl do České republiky od svého dodavatele GILAN TRADING KFT., HU 2071. Páty KEREKDOMBI U.7., Maďarsko, celkem 3 840 kusů nevyhovujících balení. Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedenou šarži výrobku doma, aby jej nekonzumovali.redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Co jíme