Nesolte tolik! varují lékaři

Lékaři dlouhodobě upozorňují, že nadbytek soli v jídle ohrožuje naše zdraví a zatěžuje především ledviny a oběhový systém, ale působí nepříznivě i například na žaludek, osteoporózu (řídnutí kostí), zvyšuje i riziko obezity.

Sůl je životně důležitá, ovšem v České republice se dnes její konzumace pohybuje okolo 16 gramů za den, což několikanásobně převyšuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), které činí pro dospělého 5 g soli denně.

Češi jsou stále bronzovými medailisty v konzumu soli v Evropě, více solí jen Maďaři a Chorvati (5 g soli představuje přibližně zarovnaná kávová lžička).

U dětí je norma pro příjem soli ještě přísnější.

Doporučené množství soli pro děti:

Věk                   Denní dávka soli v g/den

0 – 6 měsíců                       < 1

7 – 12 měsíců                        1

1 – 3 roků                              2

4 – 6 let                                 3

7 – 10 let                               4

11 – 14 let                             5

Přibližně 4 gramy soli jsou ukryté v přijatých potravinách (pečivo, uzeniny, sýry…), takže na solení a dosolení do pokrmů nám zbývá pouze 1 gram.

Realita v České republice:

• dospělý člověk v ČR má příjem soli 3x vyšší (cca 16 g/den) než doporučený

• u dětí (předškoláků a školáků) byl zjištěn příjem 3 až 4 x vyšší

• 80 % dětí ve věku 7 až 12 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 80 %

• 95 % dětí ve věku 12 až 18 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 190 %

• 100 % dětí ve věku 18 až 36 měsíců překračuje doporučenou dávku soli o 320 %

Na slanou chuť si zvykáme již v útlém věku a tento návyk dále ovlivňuje naše chuťové preference v dospělosti.

Jelikož 75 – 80 % soli přijímáme v potravinách a surovinách, které nakupujeme, hrají zde nezastupitelnou roli také výrobci potravin. Důležité je rovněž naučit se s chutěmi pracovat při přípravě pokrmů, ať již v domácnostech, restauracích nebo školních jídelnách.

Hlavní hygienik České republiky vydal již v roce 2016 Výzvu „Solme s rozumem“ pro všechny, kteří mohou přispět k boji proti nadměrné konzumaci soli. Cílí například na školní jídelny, restaurace, výrobce potravin, ale samozřejmě i na širokou veřejnost. Výzva obsahuje konkrétní doporučení a podpůrné mechanismy ke snížení spotřeby soli.

Stále je možné se k výzvě připojit na stránce www.mene-solit.cz, kde nalezneme celé znění Výzvy Hlavního hygienika a také rady o zdravém a nezdravém solení.

„Neslané desatero“

1. Zkuste jídlo na talíři nepřisolovat. Nemějte na stole ani nikde v dosahu solničku. Příjem soli můžete snižovat postupně. Chuťové pohárky si lépe zvyknou.

2. Snažte se vařit doma. V restauraci žádejte méně slané jídlo.

3. Nenechte se kuchaři v televizních pořadech zlákat k vyššímu solení (většinou není potřeba ani tolik tuku a cukru, jak prezentují). Sůl v pokrmech se dá nahradit česnekem, cibulí, čerstvými či sušenými bylinkami (ne bylinkové koření či kořenící směsi, obsahují vysoké množství soli!!!), kurkumou, zázvorem, ořechy, semínky a jinými sušenými plody, houbami.

4. Na pozoru se mějme u gulášových kostek, masoxu, bujónů, kořenících směsí, ochucovadel, průmyslově vyráběných dipů, omáček. Solené oříšky, tyčinky a chipsy přinášejí mnoho energie i soli.

5. Je potřeba číst etikety a srovnávat výrobky mezi sebou.

6. Obilniny jsou významnou součástí našeho jídelníčku, tvoří jeho základ. I zde můžeme při omezování soli udělat některá opatření:

7. Vybírejme pečivo bez krystalů soli na povrchu. (Čím větší je krystal soli, tím déle trvá, než se v ústech rozpustí, často krystal spolkneme, dříve než se rozpustí a nezískáme tak pocit velké slanosti, ale příjem soli je významný!) Vyhýbejme se pečivu se slanými náplněmi.

8. Při vaření rýže a těstovin omezujme množství soli, můžeme ji nahradit kořením, česnekem.

9. Nudle z polévek asijského typu obsahují 30 – 60 % denní dávky soli v 1 porci.

10. Před snídaňovými cereáliemi můžeme dát přednost vločkám (s ořechy, sušeným ovocem).

 

Zdroje:

http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/Nove/saw_2016/tiskova_zprava_SAW_2016.pdf

http://www.zdravaskolnijidelna.cz/clanky/solme-s-rozumem

http://www.zdravaskolnijidelna.cz/clanky/jak-mene-solit

http://mene-solit.cz/sul-a-zdravi/nadmerny-prisun-soli/

Krajská hygienická stanice Ostrava

redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Co jíme