Minerály

Tělo potřebuje pro svoji dobrou a bezchybnou funkci celou řadu nerostných látek, které dodávají sílu a pevnost některým tělesným tkáním (kostem, zubům apod.) a přispívají k celé řadě vitálních funkcí. K nejdůležitějším nerostným látkám se počítají vápník, jód, fosfor, hořčík, draslík, sodík, železo a chlor.

Význam má však i řada dalších minerálů, které tělo potřebuje v minimálních dávkách a proto se pro ně vžil název stopové prvky (fluor, křemík, vanadium, chrom, kobalt, nikl, selen, měď apod.).

Při vyrovnané stravě je velmi nepravděpodobná nedostatečná dodávka některého z klíčových minerálů. Naopak předávkování může mít u většiny minerálů daleko nebezpečnější následky než podávání nadbytečného množství vitaminů.

Chlór

Je funkčně velmi důležitý pro zachování normálního osmotického tlaku v těle, obsahu vody. V krevní plazmě spolu se sodíkem a draslíkem zajišťuje viskozitu krve a je součástí žaludeční kyseliny chlorovodíkové. Chlor ve formě chloridu se dostává do těla především jako kuchyňská sůl.

Opatrnost je třeba věnovat při aplikaci kuchyňské soli v období těhotenství a kojení, u lidí se zvýšeným krevním tlakem, srdečně-cévní onemocněním a poruchami funkce ledvin.

Chróm

Chrom je jedním z nepostradatelných stopových prvků, který se nejhůře vstřebává a uvolňuje z potravin. Chrom se vylučuje rychle z těla močí, málo potem a žlučí. Jeho funkce v těle spočívá v tom, že zesiluje působení inzulinu, tzn. podporuje vstřebávání glukózy buňkami. Chrom by měl být vedle jeho pravidelného příjmu v potravinách užíván pouze u starých osob, u nemocných cukrovkou a u osob s onemocněním srdečně-cévním.

Cín

Cín je stopovým prvkem přítomným v malých množstvích v normální potravě. Ve formě solí je součástí některých multivitaminových přípravků. V malých dávkách je tato látka pro organismus prospěšná, napomáhá normálnímu růstu. Ve větších dávkách se soli cínu používají k hubení střevních parazitů, např. roupů, škrkavek a tasemnic.

Draslík

Draslík je hlavní minerální látkou, která se nachází uvnitř buněk v lidském organismu a z minerálních látek se vyskytuje v těle v největším množství. Draslík uvnitř buněk se vyskytuje jednak jako volný iont a jednak ve formě vázané. Má rozhodující význam pro normální fungování nervů a svalů, pro metabolismus cukrů v organismu, pro regulaci kyselino- zásadité rovnováhy a osmotického tlaku v těle a pro metabolismus kyslíku v mozku. Správné hospodaření draslíkem v těle je nezbytné pro činnost srdce, aby nedošlo k porušení pravidelné rytmické srdeční činnosti.

Nedostatek draslíku v těle se projevuje rozmanitým způsobem jako jsou poruchy nervosvalové činnosti (únava, ochablost svalů), poruchy trávicího ústrojí, poruchy funkce ledvin, různé metabolické poruchy.

Draslík se nesmí používat u poruch funkce ledvin, zvýšené hladiny draslíku v krvi v hodnotě nad 5 mmol/l, zvracení.Opatrnosti při podávání draslíku je třeba dbát i u diabetiků! Konzultovat s lékařem. Vysoký příjem draslíku snižuje účinnost léků zabraňujících srážení krve.

Fluor

V těle se ho většina – okolo 95% – nachází v kostech a zubech. V zubní sklovině nelze nahradit účinek fluoridu žádným jiným stopovým prvkem. V závislosti na koncentraci působí fluorid na aktivitu enzymů měkkých tkání. Vykazuje i mírný antimikrobiální účinek na mikroflóru dutiny ústní, narušuje látkovou přeměnu baktérií v dutině ústní a stimuluje kostní buňky.

Fluor se používá v případech, kde není zajištěna bezpečná a dostatečná potřeba fluoru z potravin a vody, ke zvýšení odolnosti vůči zubnímu kazu, ke zpevnění kostní struktury. Fluoridovaná zubní sklovina je odolnější vůči kyselému prostředí v dutině ústní a tudíž i proti vzniku zubního kazu. Dále se používá při podezření na osteoporózu (prořídnutí kostí), ale tato terapie se provádí jen pod dohledem lékaře!

Fosfor

Fosfor je důležitým prvkem pro lidský organismus. 85 % fosforu je součástí kostí a zubů, kterým dodává pevnost, 14 % se nachází v měkkých tkáních a pouze 1 % v mimobuněčných tekutinách. Na vstřebávání fosforu má velký vliv vápník,který ovlivňuje jeho biologickou využitelnost. Hladina fosforu v krevní plazmě je ovlivněna řadou faktorů, k nimž patří věk, pohlaví a stravovací návyky.

Průmyslově vyráběné potraviny obsahují fosfáty čili soli fosforu jako přídavné látky, což může vést k nadměrnému nežádoucímu příjmu fosforu. Vitamin D zvyšuje vstřebávání fosforu nezávisle na vstřebávání vápníku. Fosfor snižuje vstřebávání železa v těle.

Hořčík

Hořčík je po draslíku druhým nejdůležitějším minerálem v našich buňkách. Hraje důležitou roli při energetické přeměně látek v organismu, neboť je nepostradatelnou součástí celé řady enzymů a tak zasahuje prakticky do všech biochemických a fyziologických pochodů v těle. Je nezbytný pro normální funkci svalů, pro činnost srdce a oběhový systém, zvyšuje odolnost organismu ovlivněním jeho imunity. V těle je uložen převážně v kostech, uvnitř buněk a také v krevním séru ve formě ionizované.

K nedostatku hořčíku v těle dochází při nedostatečně výživě, při jednostranných redukčních dietách, u těhotných a kojících žen, také po déletrvajícím průjmu nebo zvracení, u alkoholiků, diabetiků, při poruchách vstřebávání a složení střevní mikroflóry a při zvýšené hladině vápníku v těle. Nejčastějšími projevy nedostatku hořčíku v těle, je svalová slabost, únava, porucha souměrnosti pohybů při nervovém onemocnění, křeče v lýtkách či ve svalech, křeče v těhotenství, nepravidelnosti srdečního rytmu, bušení srdce, nízký krevní tlak, pocit mrtvění prstů, dále dvojí vliv na psychiku člověka buď ve smyslu zvýšené citlivosti a možnosti snadného předráždění nebo únavy, ospalosti a netečnosti. Preventivně snižuje hořčík riziko srdečně-cévních onemocnění, obzvláště riziko infarktu.

Jód

Jód je významnou látkou zabraňující činnosti a množení mikrobů, neboť působí na všechny mikroorganismy, kvasinky a některé viry. Jod je prakticky nerozpustný ve vodě, ale dobře rozpustný v alkoholu. Dále je jod nezbytným prvkem pro tvorbu hormonů štítné žlázy v těle, které udržují optimální látkovou přeměnu uvnitř buněk, ve tkáních a tím ovlivňují fyziologický a duševní vývoj, činnost nervové tkáně a nakonec i přeměnu energie v těle.

Jód se používá k dezinfekci dutiny ústní a hltanu, při různých zánětlivých a infekčních chorobách hrtanu, mandlí, jazyka a při tvorbě drobných puchýřků v dutině ústní a také k místní dezinfekci kůže.

Křemík

Křemík je minerální látka nezbytná pro organismus. Vzhledem ke své struktuře se podílí na vytváření chrupavčité a pojivové tkáně, dodává jí pevnost a pružnost. Má prokazatelný vliv na mineralizaci kostí, zvyšuje obsah vápníku v kostech. Tato forma křemíku má ve zdravotnictví široké použití.

Používá se při nedostatečném příjmu křemíku z potravy, který se projevuje výrazným zeslabováním nehtů, křehkými kostmi, lámavostí vlasů a dalšími problémy s pokožkou jako doplněk vitaminů. Jinak má křemík veliké uplatnění v zubním lékařství ve formě stomatologických past použitých jako transparentní gely. Současně je také pomocnou látkou pro různé kožní a protizánětlivé přípravky.

Měď

Měď je nezbytný stopový prvek pro tělo, na jeho nedostatečný přísun reaguje řada orgánů, především srdečně-cévní systém, plíce, kosti a chrupavky, systém krvetvorby, funkce imunitního systému, centrální nervový systém, vlasy i kůže. Je složkou důležitých enzymů, zejména pro tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu, měď je důležitá pro zrání červených krvinek a je součástí řady tkání, v nichž je vázána na bílkoviny a enzymy.

Měď se používá: jako součást multivitaminových přípravků k doplnění tohoto stopového prvku u osob, které mají dlouhodobě jednostrannou stravu nebo osob ve vyšším věku a u dětí ve vývoji a dospívání. Při nedostatku zinku v těle, neboť současně dochází také k deficitu mědi. Měď se používá také v roztocích s jinými stopovými prvky k doplnění jejich potřeby u dospělých a dětí v přípravcích určených k výživě a v multivitaminových přípravcích.

Molybden

Molybden je nepostradatelným stopovým prvkem pro lidský organismus, neboť je složkou několika důležitých enzymů v těle. Je důležitou složkou enzymu zodpovědného za vstřebávání železa v organismu. Působí jako aktivátor enzymů účastnících se metabolismu cukrů, lipidů a železa.

Molybden se používá: k doplnění jeho nedostatku v těle a k odstranění příznaků jeho nedostatku, jež mohou způsobovat nepravidelnou srdeční činnost, nedostatečné vylučování kyseliny močové z těla. Používá se jako ochrana proti chudokrevnosti, ovlivňuje také potenci mužů. Používá se také při léčení malých dětí trpících epileptickými záchvaty, mentálním zaostáváním a vadou zraku, tyto příznaky způsobuje vrozená porucha komplexu obsahujícího molybden. Tato léčba se však provádí určena jen pod dohledem lékaře!

Selen

Selen je stopový prvek velmi důležitý pro lidský organismus. Je obsažen v červených krvinkách, v játrech, je součástí řady enzymů v buňkách, které mají protiradikálové působení, tudíž chrání organismus před radikálovým poškozením, k němuž může docházet při stresu. Selen oddaluje patologický proces stárnutí. Další jeho funkce spočívá v zamezení vzniku krevních sraženin, zvyšuje účinnost imunitního systému a odolnost organismu vůči virovým a bakteriálním infekcím. Selen zamezuje vzniku rakoviny a neutralizuje škodlivé účinky těžkých kovů a jiných toxických látek v těle.

Selen se dodává při jeho nízkém příjmu v potravě (studenti s nevyváženou stravou, vegetariáni, staré osoby, těhotné a kojící ženy, kuřáci, chronicky nemocní jedinci), při vysokém příjmu těžkých kovů, jako doplněk při nadměrném poškození organismu v důsledku dlouhodobého stresu, kdy se vyčerpávají zásoby selenu v těle. Používá se dále preventivně k tomu, aby se zabránilo vzniku srdečního infarktu, kornatění tepen a výskytu rakovinotvorného onemocnění. Selen chrání organismus také před výskytem nervových obtíží.

Sodík

Chrání tělo před ztrátami vody. Další jeho funkce spočívá v udržení svalové dráždivosti a prostupnosti buněčnou membránou. Vzhledem k tomu, že je sodík hnací silou mnohých životně důležitých pochodů v organismu, podporuje zvyšování celkové aktivity. Je to silně pozitivní prvek. Jeho spotřeba výrazně stoupá při vyšší tělesné zátěži. Sodík je hlavním kationtem tělesných tekutin vyskytujících se mimo buňku. Nedostatek sodíku v těle i jeho přemíra způsobuje mnohé problémy. Obsah sodíku v těle regulují především ledviny, 90 % přijatého sodíku se vylučuje močí.

Sodík se používá: k odstranění poruch metabolismu sodíku, což je vždy provázeno poruchou metabolismu vody. Používá se při nedostatečné hladině sodíku v krevní plazmě s dehydratací (odvodněním) organismu, kdy dochází ke snížení mimobuněčných tekutin v těle a ke zvýšení tekutin uvnitř buněk. Dále se používá při vysokých ztrátách sodíku, tj. při déletrvajícím zvracení a průjmech, při velkých ztrátách vody a solí u popálenin.

Vanad

Vanad je stopový prvek, který snadno vytváří komplexy s bílkovinami, jež se spojují s železem v těle. Jeho biochemická funkce u člověka nebyla dosud dokonale popsána. Má specifickou úlohu jako regulátor enzymu podílejícího se na přenosu sodíku přes buněčné membrány. Je důležitý pro bílkoviny obsahující železo, podporuje tvorbu krevního barviva hemoglobinu a zasahuje do spalování cukrů v těle (napodobuje působení inzulinu). Významnou funkci má pro metabolismus cholesterolu, neboť snižuje jeho synthesu v těle při větším příjmu vanadu.

Vanad se používá: preventivně k zábraně nedostatku vanadu v těle, neboť příjem vanadu z potravy je obvykle na dolní hranici jeho potřeby, protože se vanad vstřebává z potravy pouze jen z 5-12 %. Je součástí multivitaminového přípravku spolu s jinými stopovými prvky. Ve stomatologii se vanadu používá jako součást zubních implantátů. Vanad při současném používání léků s obsahem železa a hořčíku snižuje jejich vstřebávání do organismu. Ovlivňuje také distribuci chromu, mědi, manganu a zinku v těle.

Vápník

Vápník patří mezi základní minerální prvky, jeho význam je obrovský. Je stavební součástí kostí, zubů, ale také součástí slizničních bílkovin a sacharidů. Kromě toho má význam pro krevní srážení, ovlivňuje propustnost membrán a stěn kapilár a tím je důležitý pro regulaci tělesných tekutin. Dále je nezbytný pro působení mnoha enzymů, pro svalový stah, dráždění nervů, pro regulaci růstu buněk, vyměšování inzulínu a eliminační mechanismy v ledvinách. Dostatečný příjem vápníku je důležitý zejména u kojenců a dětí a u žen v období po skončeném přechodu.

Vápník se používá v období vývoje organismu k vytvoření správné hustoty kostí, k jehož vrcholu dochází ve věku kolem 25 let, k zamezení křivice u dětí a změknutí kostí (osteomalacie) u dospělých, k prevenci prořidnutí kostí (osteoporózy), k výraznému snížení rizika zlomenin krčku stehenní kosti u žen v období po skončeném klimakteria, dále v období těhotenství a kojení a u starých osob v důsledku sníženého vstřebávání vápníku ze stravy. Je součástí některých multivitaminových a dietetických přípravků.

Zinek

Zinek je nepostradatelným stopovým prvkem pro lidský organismus. Je aktivátorem řady enzymů, jako je např. tzv. antioxidační enzym, který chrání buňky proti škodlivému působení volných radikálů vyvolaných stresem. Je také důležitý pro posílení imunitních reakcí probíhajících v těle. Jeho nedostatek v těle se může projevit sníženou chutí k jídlu, vývojovými vadami a zpomalením růstu, dále kožními problémy, sníženou schopností hojení ran, vypadáváním vlasů, sníženou funkcí pohlavních žláz. K nedostatku zinku v těle může dojít i při dlouhodobé zátěži, kterou jsou vystaveni např. sportovci, těžce pracující jedinci a pacienti při hojení většího rozsahu popálenin. K narušení množství zinku v těle může dojít i při poruše vylučování látek ledvinami nebo v případě hormonálních poruch.

Železo

Železo je nepostradatelným prvkem pro každý živý organismus. Fyziologická funkce železa v těle je obrovská. Podílí se na celé řadě biochemických reakcí, k nimž patří přenos kyslíku, je tudíž významný pro buněčné dýchání, přenos elektronů, podílí se na oxidační a redukční přeměně látek v těle.

Účelem podávání železa je normalizovat nedostatek železa v těle, normalizovat hodnoty krevního barviva hemoglobinu a doplnit vyčerpané tkáňové zásoby železa. Nedostatek železa způsobuje chudokrevnost, bledost, únavnost, tělesnou slabost, lámavost nehtů, zažívací problémy, narušení regulace tepla v těle, narušení funkce imunitního systému, záněty jazyka a ústních koutků. Profylakticky se doporučuje podávání železa v době těhotenství (vhodná kombinace s kyselinou listovou), kojení , u dárců krve, u kojenců, u dětí nedonošených a dětí z vícečetných porodů.

http://zdrave-jidlo.com/

Zpět do rubriky Co jíme