Letní plody

V letním období příroda k nám je velice štědrá a nabízí nekonečně bohaté plody s léčebnými a pro život účinnými látkami. Příroda je bezkonkurenčně nejlepším dodavatelem léčiv, jakého si dovedeme představit. Proto využijeme v naší stravě dostatek ovoce a zeleniny, které obsahují tolik žádané nutriční látky.

Baklažán – lilek

Obsahuje provitamín A, vitamín B, C, fosfor, hořčík, síru, chlór, vápník, železo mangan. Má protizánětlivé účinky a snižuje obsah cholesterolu v krvi.

Lilky a Baklažány můžete dusit, obalovat a smažit, plnit mletým masem.

Paprika zeleninová

Obsahuje velké množství vitamínu C, karotenu, rutin, vitamín B, B2, důležitý je i obsah minerálních látek, hlavně vápníku, fosforu a železa. Podporuje chuť k jídlu a má účinky proti ateroskleróze.

Používá se do zeleninových salátů,k plnění nádivek, do omáček, dušená jako příloha a v mnoha dalších úpravách.

Špenát

Obsahuje vitamín C,B1, B2, B6, E, K, PP, H, karoten. Z minerálních látek má nejvíce fosforu a draslíku, železa, stopové prvky, jód, který se nevyskytuje tak často a měď důležitá pro tvorbu krve.

Špenát má vliv na krvetvorbu a dobré vyprazdňování střev. Lidé s ledvinovými kaménky by neměli příliš požívat špenát pro zvýšenou kyselinu šťavelovou (oxalovou). Proto do špenátu dáváme mléko.

Rybíz

Obsahuje vitamín C – asi 5x více než citrónové plody, ovlivňuje významně látkovou výměnu, má mnoho vitamínu skupiny B, dále karoten, který má více než pomeranč.

Plody i listy černého rybízu jsou léčivé. Šťáva z plodů je zdrojem vitamínů, zvyšuje pružnost cév, najdete zde vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo aj.

Z plodů se připravují džemy, šťávy, rosoly, marmelády, kompoty, džusy i likéry. Lze je i sušit. Sušené plody zalijete vřelou vodou a máte osvěžující čaj s vitamíny v zimním období.

Baklažánová Ikra

3 baklažány, 1 velká cibule, lžíce oleje, 3 stroužky česneku, mletý pepř nebo pálivá paprika.

Omyté baklažány upečeme v troubě doměkka. Pak je oloupeme a rozmělníme vidličkou na kaši. Na oleji zpěníme jemně rozkrájenou cibuli, přidáme baklažánovou kaši, rozetřený česnek, osolíme, okořeníme a jen krátce prohřejeme. Podáváme teplé nebo studené jako přílohu či předkrm s toustem.

Lilky z Nizzy

2 lilky, sůl, 2 stroužky česneku, 1 velká cibule 1 lžíce oleje, 1 lžíce másla, 5 rajčat, petrželka, mletý pepř, rozmarýn

Lilky nakrájíme na plátky a osolíme. Rozdrtíme česnek, pokrájíme cibuli a osmahneme na oleji s máslem. Přidáme pokrájená rajčata (mohou být oloupaná). Když změknou, přidáme plátky lilku. Okořeníme a zapečeme v troubě.

Papriková polévka

5 paprik, 2 brambory, 1 cibule, 50 g másla, 20 g mouky, 2 dl kysané smetany, sůl, mletá paprika, petrželka

Na kostičky nakrájíme brambory, povaříme ve slané vodě. Na másle zpěníme cibulku a pokrájené papriky, okořeníme mletou paprikou, přidáme brambory a zalijeme vodou z brambor (asi 1l). Polévku povaříme a zahustíme smetanou s rozmíchanou moukou, osolíme a doplníme drobně nakrájenou petrželkou. Můžeme vylepšit ztraceným vejcem. Podáváme s chlebem. Polévka je příjemná letní večeře.

Dřeň z červeného rybízu za studena

Na 1kg plodů 1kg cukru

Očištěné plody rybízu třeme s cukrem, až se cukr rozpustí. Pak plníme do sklenic a ovážeme celofánem (jiný uzávěr je nevhodný). Vydrží velmi dlouho.

Lze zjednodušit tak, že cukr s rybízem rozmixujeme. Nejprve asi půl minuty mixujeme rybíz a pak přidáme cukr. Dřeň nemá nepříjemnou pachuť a zachovává si téměř všechen vitamín C.

 

Zpět do rubriky Co jíme