Inspekce zakázala prodej instantní kávy s nepovolenou složkou na podporu erekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala uvádět do oběhu výrobek INSTANT COFFEE MIXED v balení 160 g od výrobce COFFEE FARMER Co., Ltd., země původu: Thajsko.

Laboratorní analýza u výrobku prokázala přítomnost účinné látky siledenafil v množství 39,4 mg na 1 dávku (sáček) a laktózy v koncentraci 886 mg na kilogram.

Sildenafil je látka, jejíž použití není příslušnou legislativou v potravinářství povoleno a využívá se zejména v léčivech na podporu mužské erekce. Nevědomé požití této látky může způsobit závažné zdravotní komplikace kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem.

Na obalu dále chyběla informace o přítomnosti laktózy, což je silný alergen a distributor je povinen na výrobku vyznačit jeho přítomnost. Z uvedených důvodů nelze potravinu považovat za bezpečnou a inspekce proto neprodleně nařídila její stažení z tržní sítě.

Distributor v České republice – společnost SIAM Centrum s.r.o. – výrobek uváděla do oběhu prostřednictvím e-shopu na adrese www.siamcentrum.cz a v provozovně SIAM Centrum, Pražská 141, 261 01 Příbram.

Pro uvedená pochybení zahájí inspekce s distributorem správní řízení o uložení sankce. Státní zemědělská a potravinářská inspekce zároveň vložila do evropského systému rychlého varování (RASFF) notifikaci o závadné potravině.

redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Co jíme