I české maso je „prémiové“. Časopis Ekonom píše nesmysly

To, co je v našich chovech považováno za standard, se v některých případech nabízí na našem trhu jako něco výjimečného. Například časopis Ekonom uvádí, že se zde nabízí „prémiové“ hovězí maso, které pochází z chovů, kde se skotu nepodávají ani antibiotika, ani hormony.

V článku „Češi se motají v nákupní spirále. Nakupují levně, jedí blafy“ se přímo uvádí, že…. „Samozřejmě také v Česku je již možné sehnat velmi kvalitní suroviny, ale jejich cena je často velice vysoká. V poslední době se u nás začalo prodávat například prémiové maso Qvalivo, které se připravuje podle špičkové švýcarské technologie. Skot vůbec nedostává antibiotika či hormony.“

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben v reakci na tento článek zdůraznil, že Podávat preventivně antibiotika, neřkuli hormonální preparáty, se nesmí a zapovídá to jak legislativa EU, tak samozřejmě i ta česká, a Státní veterinární správa se v rámci monitoringu to přísně kontroluje.

Na našem trhu se tedy dá zakoupit jedině maso, které neobsahuje nepovolená množství reziduí cizorodých látek, například těžkých kovů, PCB či výše zmíněných antibiotik a hormonů.

Antibiotika lze používat jedině z léčebných důvodů, na předpis a pod kontrolou veterinárního lékaře, avšak před porážkou, v takzvané ochranné lhůtě, se nesmějí podávat. A hormonální preparáty se podávat nesmějí vůbec.

redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Co jíme