Biorytmus v létě

Letní období je od nepaměti pro lidstvo, ale i pro veškerá zvířata a rostliny, obdobím velké aktivity, růstu a životní síly. Slunce má největší intenzitu a svými paprsky nám dává životadárnou energii pro další život. Rostlinná říše je na vrcholu své hojné a plodné vegetace, tím nám příroda nabízí velmi pestrou stravu, která nás posílí a připraví na chudobnější měsíce v roce.

Do našeho jídelníčku zařazujeme vše, co se urodí v našem okolí. Měli bychom dávat přednost tuzemskému zboží, které dozrávalo na stromech a je čerstvě sklizeno. Importované plody se často sklízejí v nezralém stavu a dozrávají uměle, takže obsahují menší množství vitamínů a můžou být ošetřeny chemickými prostředky, aby nepodléhaly hnilobě. Pro naše zdraví je nejbezpečnější nakupovat plody u pěstitelů, kteří se věnují biologickému způsobu produkce. Například broskve jsou pro nás velkým zdrojem karotenu, vitamínu C, niacinu (vitamín B3) ve spojení s hořčíkem, selenem, zinkem a dají se skladovat jen po krátkou dobu. Dovezené broskve například ze Španělska, které jsou v jejich domovině trhané na vývoz jako nezralé plody, jsou sice větší, možná krásnější než naše, ale umělým dozráváním ztrácejí svou intenzivní vůni a hlavně vitamíny, tím pádem jsou pro nás bezcenné. Takových plodin na našem trhu najdeme spoustu. Měli bychom uvažovat nad tím, co nakupujeme a odkud tyto plodiny jsou. Dovozci jsou nám schopni navykládat cokoliv, jen aby své zboží prodali. Vše je tak lehce dostupné, že se nám už nechce ani přemýšlet o pravdivosti jejich reklam. Naši předci některé dovozové plodiny vůbec neznali a obešli se bez nich. Naše civilizace sice šetří čas a snaží se nám obohatit jídelníček o exotické plodiny v jakémkoli ročním období, ale na druhou stranu z těchto uměle dozrávaných plodin nedostáváme tolik žádanou sluneční energii, která má za úkol v nás probudit životní sílu.

Myslím si, že spotřební trh nemá zájem o náš roční biorytmus a o naše zdraví. Má jenom zájem pouze je dobře prodat. A dobře prodat, znamená podsouvat ne zrovna pravdivé reklamy o tom, jak tyto plodiny jsou důležité a zdravé na našem jídelníčku. Opakují tuto lež stále dokola, až jsme ji přijali jako pravdu, aniž bychom se nad tím zamysleli. Stále máme možnost si vybrat, jaké plodiny budeme nakupovat a co jíst, ne vše co vypadá a chutná dobře je pro nás kvalitní.

Čerstvé ovoce a zeleninu nakupujeme především v sezóně od června do srpna na tuzemském trhu. Úplně přezrálé plody raději nekupujeme, protože se rychle kazí. Nabídka tuzemských plodin v letním období je dostatečná, proto bychom, jsme se měli vyhýbat dováženým plodinám. Přepravní vzdálenosti snižují ztráty hodnotných účinných látek a ještě se vzhledově zušlechťují rafinovanými kosmetickými prostředky – šelakem, voskem, benzoovými a jinými pryskyřicemi. Plody tyto rostlinné jedy vstřebávají do slupky a dužiny. Dále u plodů, které mají krátkou skladovací dobu, se záměrně používá při jejich pěstování mnoho pesticidů, prostředků proti plísním a na konec i leštících vosků. 

Lidské zdraví je křehké, proto by se mělo chránit, a ne je úmyslně poškozovat.

Zpět do rubriky Co jíme