Biorytmus

Biorytmus najdeme v tlukotu srdce, ale i ve střídání ročního období. Je to pro nás tak přirozené, že si některé biorytmy ani neuvědomujeme. Jenže jejich porušování a nerespektování způsobují nemalé potíže. Třebas biorytmus stravování. Stále narážíme na různé způsoby zdravé výživy a různé diety. Většinou všechny postrádají biorytmus.

Co to vlastně biorytmus je? Bio – znamená živé a rytmus – řád. Vše v přírodě se s určitou pravidelností opakuje. A má to smysl. Během roku příroda i člověk projde jarem, létem, podzimem a zimou. V létě je horko, a tak se oblékáme méně než v zimě, když je mráz. To dává logiku!

S potravinami je to stejné. V létě nás mají potraviny ochlazovat a v zimě ohřívat. Proto je velký rozdíl mezi letními potravinami a zimními. Každý odborník ví, že jenom plody uzrálé na slunci do plné zralosti, mají mnoho vitamínů, minerálních látek a některé druhy jsou schopné přežít zimu, jsou určené k uskladnění. Nezralé plody podlehnou zkáze a nemají ani žádné vyživovací látky. Potravina nás má zasytit a vyživit hodnotnou látkou, aby v těle naběhl regenerační proces. To se děje, pokud dodržujeme biorytmus. Zde se jedná hlavně o zeleninu a ovoce. Jenže v této moderní době se zemědělský a potravinářský průmysl zaměřil na rychlé uspokojení svých zákazníků, tedy nás a začal ignorovat biorytmus roku. Mladá generace, žijící ve městě, ztrácí přirozený způsob života a neuvědomuje si pod lákavou reklamou a neustálou nabídkou vhodné potraviny během roku. V zimě běžně koupíme rajčata, papriky, okurky, brokolici, květák, jahody, atd. Tyto plody důmyslně pěstují ve sklenících i v zimním období s umělým teplem a světlem. Pak je chemicky ošetřují, aby například zčervenaly, protože bez slunce nic nezčervená, anebo aby dorostly do stejné velikosti. Tyto plody mají sníženou hodnotu vitamínů, minerálních látek, takže nutričně jsou bezvýznamné. V zimním období například tak populární šopský salát z rajčat, okurek a papriky naše tělo nevyživí, ale jedině ho ochladí, což je v lednu pro tělo nepříjemné a můžeme nachladnout. Je to podobné, jako bychom měli v lednu promočené nohy. Zase naopak v horkém létě je šopský salát přínosem hodnotných vyživovacích látek a ještě nás příjemně ochladí.

Je to přirozené, že v létě více inklinujeme k lehké stravě, více jíme syrovou zeleninu a ovoce. Jak se cítíme, když v horkém létě máme na oběd knedlo – vepřo – zelo nebo hrachovou kaši. Začneme se více potit, jsme unavení a těžce trávíme. Tato strava je proti biorytmu a tělo na to reaguje únavou. Naproti tomu v zimě nás toto jídlo zahřeje a dodá energii, která v zimě chybí. Pokud chceme regenerovat, je důležité dodržovat biorytmus. Na jaře se objevují první klíčky, které se vytahují za sluncem a jsou přímo nabité vitamíny. Pak se objeví první natě. Taková pažitka je největší zdroj vitamínu C na jaře. Teď jsme v druhé polovině května. Začínají uzrávat první ředkvičky, kedlubny, hlávkový salát. Tato zelenina má 0 kcal, ale nutričně je velice hodnotná. Ředkvičky stahují cukry a tuky z krve a hodí se jako prevence proti cukrovce, také snižují cholesterol. Hlávkový salát zase mírně uklidňuje žaludek a mysl. Pokud jsme za celý den vystresovaní, dejme si na večeři hlávkový salát, který uklidní náš žaludek i tělo. Působí jako bylinný čaj z meduňky.

Zpět do rubriky Co jíme