Avokádo

Plody nejčastěji podobné hrušce a také jejich chuť daly základ českému botanickému názvu hruškovec přelahodný (Persea gratissima, Persea americana). Ten se však nevžil a dnes všichni používáme mezinárodně známý název avokádo.

Do Evropy ho dovezli z Nového světa Španělé a dnes se tato stále zelená vavřínovitá rostlina, která ve střední Americe dosahuje výšky až dvaceti metrů a pěstuje se ve všech tropických a subtropických zemích.

Do střední Evropy se avokádo dováží především z Izraele a zemí kolem Středozemního moře.

Plody, většinou hruškovitého tvaru, ale i kulaté, barvy zelené až nafialovělé, s velkou peckou jsou považovány za nejkvalitnější salátové ovoce

V kuchyni je avokádo považováno mnohdy za přírodní koktejlovou misku. Dutina vypeckovaného, podélně rozkrojeného plodu se používá pro nejrůznější náplně, sladké či kyselé, podle čehož se dál samozřejmě řídí i výběr nápojů.

Plody se vyznačují mimořádně vysokým obsahem tuku - od dvaceti do třiceti procent. Jde však o nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi.

Avokádo též zmírňuje projevy atopického ekzému.

Bílá až zelená dužnina obsahuje vitamíny B a E ve velkém množství a na čtrnáct minerálních látek, z nichž jsou nedůležitější draslík, fosfor, vápník a železo. Avokádo vám zaručí zdravou a pěknou kůži. Vyrábí se z něj proto řada regeneračních pleťových krémů.

Avokádo je původem ze Střední Ameriky, má neprávem pověst nezdravě tučné zeleniny. Proto mu také Američané říkají máslová hruška.

Zelený plod střední velikosti obsahuje třicet gramů tuku, tedy stejně jako patnácti dekový karbanátek.

Nejnovější výzkumy však ukazují, že tuk obsažený v této zelenině může přispívat ke snížení cholesterolu v krvi a chránit tak organismus před srdečními chorobami. Podle časopisu American Journal of Medicine to dokázalo šestnáct na sobě nezávislých studií.

Už po týdnu každodenních požívání kleslo množství cholesterolu v krvi o sedmnáct procent u všech pětačtyřiceti dobrovolníků, kteří se zúčastnili výzkumu v roce 1996.

Tuk v avokádu totiž patří do skupiny nenasycených, a tedy prospěšných tuků. Představuje proto ideální náhradu za tuky živočišné.

Odborníci, kteří donedávna nabádali lidi potýkající se s obezitou, aby volili méně tučnou zeleninu, museli změnit názor.

Dnes doporučují zařadit pravidelně avokádo do jídelníčku, třeba mazat na chleba místo másla nebo margarínu. Je však přesto třeba mít na paměti, že avokádo patří mezi kaloricky vydatné potraviny

Avokádo se jí syrové. Plod se podélně rozkrojí a protisměrným otáčením obou polovin se zbaví pecky.

Dužninu, pokud je perfektně uzrálá, tedy měkká jako máslo, vyjíme lžičkou až k samotné slupce.

Pokud někdo se rozhodne naporcovat avokádo na menší plátky, tak je možné samozřejmě použít příbor a rozřezaný plod můžeme případně pokapat citrónem.

Je možné ho použít jako předkrm, jako přílohu k masu či do různých salátů. Lze z něj připravovat nejrůznější pomazánky.

Jak vlastně avokádo vybírat. Nejlépe je avokádo koupit úplně tvrdé a zelené, bez černých nebo změklých skvrn. Pozor nedá se jist a je potřeba, aby dozrálo – asi tři týdny. Skladujte ho v chladu jako třeba jablka.

Zralé avokádo musí byt na omak malinko měkké a jeho barva tmavě zelená, u některých druhů rovnoměrně skoro černá. Kůra nesmí být zkrabacená, to by znamenalo, že už má namále a začne se brzo kazit. Při nákupu je potřeba dávat pozor na to, aby nebylo poškozené potlučením. Zacházejte s ním jako s jablky.

K zajímavým výsledkům došli japonští vědci z univerzity v Šizuoce. Na laboratorních potkanech, u kterých předem vyvolali poškození jater galaktosaminem, zkoumali účinky 22 různých plodin. Sledování hladin jaterních enzymů ukázalo, že konzumace avokáda má nečekaně příznivý vliv na regeneraci poškozených jater.

Podle názoru dr. Kimio Sugijamy v sobě avokádo skrývá netušený potenciál, zvláště v regeneraci jater poškozených žloutenkou.

V referátu sice Sugijama přiznal, že zatím není zcela jasné, zda má avokádo stejně prospěšné účinky i na funkci jater u lidí, nejasný zůstává i přesný mechanizmus působení 5 komponentů s těmito účinky, které avokádo obsahuje, to však podle jeho názoru neznamená, že by jeho konzumace nepřinášela lidem jednoznačný prospěch.

Avokádo totiž obsahuje nejen velká množství vitamínů C a E, vlákniny, kyseliny listové a draslíku, ale i značné množství nenasycených tuků, které snižují hladiny LDL cholesterolu v krvi.

Zda je avokádo skutečnou „zdravotní bombou“ musí potvrdit až další podrobné výzkumy.

red

Zpět do rubriky Co jíme