10 nejčastějších zdrojů aspartamu

Pokud si myslíte, že děláte zdravější volbu tím, že si vyberete light pití místo obyčejného, je třeba se znovu zamyslet. Mazané reklamy daly pokrmu „bez cukru“ dojem zdravé alternativy, ale pravdou je, že chemická sladidla nejsou vůbec zdravá.

I když výrobci tvrdí, že aspartam je pro lidskou spotřebu bezpečný, v průběhu let různé studie ukázaly že aspartam je ve skutečnosti spojován s bolestí hlavy, migrénou, závratěmi, nádory, nebo dokonce rakovinou. Americká FDA zveřejnila 92 symptomů připisovaných aspartamu z přijatých stížností. Přes jeho pochybný účel byl aspartam schválen pro použítí v roce 1981 a platí to až dodnes. Paradoxní je, že aspartam nebyl před svým schválením nikdy testován na lidech. Jeho užívání ve více než 6000 výrobcích 250 miliony lidmi učinilo z veřejnosti nevědomá pokusná morčata v tomto velkém dlouhodobém pokusu.

Zásobit se dietními potravinami je nejlepší způsob jak přibrat na váze. Nejnovější výzkum ukázal, že aspartam skutečně zvyšuje riziko zvýšení váhy. Jako 200krát sladší než cukr, se aspartam zdá být perfektní odpovědí na hubnutí, protože obsahuje jen málo kalorií a přitom má sladkou chuť cukru. Bohužel, fenylalanin a kyselina asparagová, hlavní složky aspartamu, spouští uvolňování inzulinu a leptinu. Ty jsou hormony, které stimulují ukládání tělesného tuku.

Navíc, velké dávky fenylalaninu snižují hladinu serotoninu a vedou k chutím na jídlo. Vzhledem k tomu, že skutečná i umělá sladidla stimulují chuťové pohárky, ovlivňují stejné dráhy chuťi a potěšení v mozku. Umělá sladidla však pouze aktivují, ale neuspokojí tu oblast mozku související s potěšením, což se ukazuje jako horší způsob v předcházení chuti na cukr. V Yale věstníku biologie a medicíny, výzkumník Qing Yang – z fakulty na katedře molekulární, buněčné a vývojové biologie – publikoval výsledky odhalující, že umělá sladidla s větší pravděpodobností způsobí zvýšení tělesné hmotnosti než zhubnutí.

Nad to je aspartam také vysoce návykový. Složky fenylalaninu a methanolu zvyšují hladinu dopaminu v mozku a způsobují určité opojení. To dále vytváří závislost, kterou jen zhoršuje uvolňování methylalkoholu neboli methanolu, který je považován za narkotikum. Pokud to vezmeme v úvahu je načase zvážit údajnou „zdravotní prospěšnost“ aspartamu.

Výrobky obsahující aspartam
Následují známé produkty v nichž je použit aspartam

 
Dietní limonády
Jogurty
Žvýkačky
Omáčky k vaření
Brambůrky
Stolní sladidla
Nápoje v prášku
Ochucená voda
Produkty bez cukru
Cereálie (müsli, apod.)

Pozn pro čechy:
Toto většinou platí i v ČR. Aspartam je hlavně v LIGHT produktech – dietních a bez cukru. Nejvíce je v nápojích, jogurtech a žvýkačkách. V běžných obchodech nekoupíte žvýkačku bez aspartamu. Seznam některých potravin obsahující aspartam nalezenete zde http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E951

Uvedené produkty jsou jen výběr z těch obsahujích aspartam. I přes šířící se zprávy o toxicitě aspartamu, se nezdá že by brzy mělo přijít znovu prošetření FDA nebo dalších klíčovývh regulačních orgánů po celém světě. Můžeme se chránit jen vědomou volbu a kontrolováním označení každého výrobku, který v obchodě kupujeme.

Máte-li stížnosti týkající se aspartamu, nestyďte se učinit tuto stížnost veřejnou. Poslední věcí, kterou chcete být, je tváří ve frontě před vládním úřadem, který vaše starosti nezajímají.

http://www.naturalnews.com/

http://toxio.cz/

Zpět do rubriky Co jíme