Vyplatí se investovat do fotovoltaiky pro rodinný dům?

fotovoltaika na RD
fotovoltaika na RD
Středa, 5. 2. 2020, 10:09 - Sluneční paprsky nepohání v době léta nebo jara jenom nás k činnosti, ale také jsou pohonem pro fotovoltaické elektrárny. Paprsky dokážou v rámci fotovoltaických elektráren vyrobit takzvanou solární energii, při jejíž výrobě se nijak neznečišťuje životní prostředí a která dokáže následovně pohánět nejen elektrospotřebiče v domácnosti

Sluneční paprsky nepohání v době léta nebo jara jenom nás k činnosti, ale také jsou pohonem pro fotovoltaické elektrárny. Paprsky dokážou v rámci fotovoltaických elektráren vyrobit takzvanou solární energii, při jejíž výrobě se nijak neznečišťuje životní prostředí a která dokáže následovně pohánět nejen elektrospotřebiče v domácnosti, ale také dokáže ohřívat vodu a podobně. Navíc díky této energii se výrazně sníží spotřeba té elektrické energie na rodinném domě, a tak rozhodně stojí fotovoltaická elektrárna za zvážení.

V posledních letech se jedná o jistý trend, se kterým se setkáte takřka na každém rohu. Lidé do fotovoltaiky investují zejména nyní, jelikož stále platí dotace, kterou lze na FVE získat. Pokud taktéž uvažujete nad fotovoltaikou, prozraďme si důvody, proč už přestat přemýšlet a rovnou kupovat.

Dojde k finanční úspoře

Jak již bylo trochu nastíněno, dojde k razantní finanční úspoře. Dojde konkrétně ke snížení spotřebované elektrické energie, což rozhodně je pozitivní v době, kdy se elektřina se svou cenou vyšplhává do obřích rozměrů.

S finanční úsporou také souvisí zmiňovaná dotace, což je další důvod, proč do fotovoltaiky investovat ještě dnes. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci až ve výši 155 tisíc korun, a to opravdu není malá částka. Takto vysoké dotace lze získat především na výkonné fotovoltaické systémy, které razantně sníží spotřebu elektrické energie na rodinném domě.

Dlouhá životnost jako další důvod

Možná si říkáte, že se do solárních panelů investovat nevyplatí, jelikož se určitě zanedlouho rozbijí a investice se tím pádem nevrátí. Jenže tak to není. Fotovoltaický systém, který byste si umístili na svou střechu, vydrží i několik dlouhých let plně funkční. A podle odborníků se investice vrátí zhruba za osm až deset let. Fotovoltaika se tak stává zajímavým řešením, podobně jako tomu je například u tepelných čerpadel. Nízká spotřeba, energetická úspora, nezávislost a dobrá návratnost. Vybrat však ty správné parametry fotovoltaiky a tepelného čerpadla je však už otázkou pro odborníka, proto je lepší vždy vše konzultovat se svým energetickým specialistou.

« zpět do rubriky