Vyjádření Podnikatelských odborů ke zrušení karenční doby

Podnikatelské odbory
Podnikatelské odbory
Středa, 3. 7. 2019, 22:18 -

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů se chlubí tím, že od 1. července budou zaměstnanci dostávat nemocenskou již od prvního dne nemoci. Ale  náklady za „dárek“ zaměstnancům zaplatí hlavně zaměstnavatelé, protože stát proplácí dávky ze státního systému nemocenského pojištění až od 15. dne, prvních čtrnáct dnů poskytuje náhrady výdělku v nemoci zaměstnavatel.

"Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů podnikatelům a živnostníkům slibovala, že současně se zrušením karenční doby budou zavedeny elektronické neschopenky, aby nedocházelo ke zneužívání a růstu nemocnosti. Vláda slib nesplnila, nové e-neschopenky, díky nimž budou mít zaměstnavatelé lepší kontrolu a přehled o pracovní neschopnosti svých zaměstnanců, se spustí až od ledna příštího roku. Podle odhadů povede zrušení karenční doby ke zvýšení nemocnosti a nákladů firem až do výše pěti miliard korun. Navržené snížení odvodů o 0,2 procentního bodu zaměstnavatelům obrovské dopady zrušení karenční doby nedorovná,“ vyjadřují Podnikatelské odbory obavy z dalšího zvyšování jejich nákladů.

Předseda výboru Podnikatelských odborů, Radomil Bábek, to komentoval takto:

Považuji za absurdní a neobhajitelné, aby stát vybíral peníze na nemocenskou zaměstnanců a podnikatelé ji pak platili ze svého. To už není "opatření", to je drzost a vydírání. Nás zaměstnavatele bude stát placení prvních tří dnů nemocenské našich zaměstnanců nejméně 8 miliard Kč navíc, oproti dosavadním nákladům, a stát nám milostivě "sleví 3 miliardy? Malým a středním podnikům a živnostníkům, kteří mají zaměstnance, to samozřejmě vadí a jsou to pro ně zbytečně vyhozené peníze. Kladu si otázku, jak to, že to nevadí velkým firmám, které budou mít také velké náklady? Získaly korporace od státu nějakou jinou kompenzaci?
Radomil BábekPředseda výboru Podnikatelských odborů

« zpět do rubriky