Vítkovice pracují na čerpadlech pro atomovou elektrárnu

Vítkovice Heavy Machinery
Vítkovice Heavy Machinery
Středa, 7. 8. 2019, 21:49 - Je to další krok v rozšiřování dodávek projadernou energetiku a zvětšování portfolia v oboru jaderné energetiky
Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získaly novou, referenční zakázku na díly čerpadel pro primární okruh jaderných elektráren.
Je to další krok v rozšiřování dodávek projadernou energetiku a zvětšování portfolia v oboru jaderné energetiky. „Díly jsou určeny proruského zákazníka, který čerpadla s nimi dodá na jadernou elektrárnu Akkuyu. Tu v Turecku staví Rosatom,“ uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz.
Podle něj ale nejde jen o jednotlivou zakázku. VHM dodávkou potvrzují zvládnutí náročné výroby výkovků ze speciální nerezové korozivzdorné oceli. To vše si vyžaduje upravit technologické postupy zejména při výrobě na ocelárně, ale také při tepelném zpracování výkovků. Bezchybné zvládnutí technologie nás kvalifikujepro další obdobné zakázky, vysvětlil technický ředitel VHM Pavel Machovčák.
Finanční objem zakázky společnost neuvádí. Jde však v krátké době již o druhý zřetelný inovativní vstup do jaderné energetiky. Loni v listopadu VHM získaly referenční zakázku na výkovky kontejnerů pro přepravu a uskladnění vyhořelého jaderného paliva pro tuzemské jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Složitý proces firma zvládla a letošní přejímka pod dohledem zákazníka a certifikační autority TÜV NORD Czech proběhla na konci dubna hladce.
Kromě toho, že by nové kontejnery měly hromadně sloužit v domácích elektrárnách, jsou zajímavým sortimentem také pro export. Totéž nyní platí o dílech čerpadel pro primární okruh jaderných elektráren.
 

« zpět do rubriky