V Ostravě testujeme novou technologii sanace kanalizačních šachet

sanace
sanace
Úterý, 8. 9. 2020, 10:14 - OVAK prostřednictvím dodavatele zkouší novou moderní technologii sanace kanalizačních šachet metodou Vertiliner. Podpora inovací ve vodárenském sektoru je totiž jedním z dlouhodobých cílů společnosti.
OVAK prostřednictvím dodavatele zkouší novou moderní technologii sanace kanalizačních šachet metodou Vertiliner. Podpora inovací ve vodárenském sektoru je totiž jedním z dlouhodobých cílů společnosti.
 
OVAK celkem spravuje 908 km kanalizační sítě. Její součástí je více než 30 tisíc tzv. revizních kanalizačních šachet. Aby mohly nejen kanalizační šachty, ale i celá síť bezchybně fungovat, je nezbytné provádět pravidelnou údržbu a opravy, a právě v tomto by mohla vodárnám metoda Vertiliner pomoci.
 
Jedná se o inovativní systém bezvýkopové sanace pomocí tzv. sanačního rukávu. Využívá se hlavně při rekonstrukcích kruhových šachet s kónusem a hranatých šachet s proměnlivým průřezem. Pro těžce poškozené šachty s prasklinami, trhlinami, deformacemi, chybějícími částmi zdí nebo dokonce ohroženými zhroucením. Metoda Vertiliner pracuje na stejném principu jako klasické vložkování potrubí, které je pro OVAK již dlouhodobým standardem. Do revizní šachty se vsune na míru vyrobený rukávec z několika vrstevskelných vláken, který je napuštěn speciální pryskyřicí. Poté se rukávec natlakuje a působením UV lamp se pryskyřice obsažená ve stěnách vložky vytvrdí ve velmi pevný sklolaminát. Stěny nevyhovující šachty tak dostanou nový samonosný plášť, jehož životnost se prodlouží až o 100 let. Byť je cena opravy v některých případech srovnatelná s cenou opravy klasickým výkopem a kompletní rekonstrukce šachtice, přináší nám tato technologie možnosti bezvýkopové sanace v místech, kde by rozsáhlým výkopem došlo např. k omezení dopravy, či jiného omezení obyvatel města. Samotná průměrná délka realizace a omezení, které tak vznikne, by neměla trvat déle než 3 hodiny. 
 
„Účelné používání technologicky nejvyspělejších řešení je pro nás velmi důležité. Neustále hledáme cesty, jak nabídnout našim zákazníkům i zaměstnancům co největší komfort a hodnotu služeb za vynaložené prostředky,“ říká generální ředitel OVAK a.s. Ing. Vojtěch Janoušek.
 
OVAK dlouhodobě investuje do využívání moderních technologií. Získal například zvláštní cenu v národní soutěži Chytrá města pro budoucnost v kategorii hospodaření s vodou s projektem „Chytrý monitoring vodoměrů pro oblast vodního hospodářství". Oceněn byl významný přínos tohoto řešení pro hospodaření s pitnou vodou. Provozovatel i spotřebitel tak mohou neustále kontrolovat aktuální spotřebu a lze tak například odhalit případnou havárii potrubí.
sanace
sanace
 

« zpět do rubriky