Radomil Bábek: Republika si nemůže dovolit vyživovat armádu neefektivních úředníků

Zmrazení platů úředníků
Zmrazení platů úředníků
Pátek, 14. 1. 2022, 13:58 - „Zmrazení platů úředníků a ústavních činitelů je jen první krok. Kdo tohle nevidí, nebo vidět nechce, by měl být označen jako zjevný nepřítel prosperity naší země. Dalším logickým krokem musí být navázání výplat všech státních zaměstnanců na výkonnost privátního sektoru,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něho je nutná systémová změna, která povede ke štíhlejší a efektivnější státní správě. Cílem je, aby se průměrná výše platu ve státní správě pohybovala na úrovni 80% průměrného výdělku ve firmách.

Podnikatelské odbory dlouhodobě upozorňují na zvrácený stav, ke kterému v naší zemi došlo. Ti, kteří vyživují stát (podnikatelé a jejich zaměstnanci) mají průměrné výdělky mnohem nižší, než ti vyživovaní (úředníci a státní zaměstnanci). Navíc počet lidí, které stát zaměstnává za poslední čtyři roky stoupl o více než 60 000 a celkově stát přímo vyplácí téměř půl milionu zaměstnanců. Za stejné období pak jejich mzdové nároky stouply o 90 miliard korun. Podnikatelské odbory zároveň připomínají, že státním úředníkům byl v době lockdownu, na rozdíl od podnikatelů a jejich zaměstnanců, vyplácen plat ve 100 % výši a mnozí k tomu dostávali navíc i vysoké finanční odměny.

Podle předsedy Podnikatelských odborů musí skončit zjevná disproporce mezi privátním a státním (veřejným) sektorem. Efektivita státu v mezinárodním srovnání výkonnosti neustále klesá. ČR se v celosvětovém žebříčku propadla za poslední čtyři roky o 34 míst. Pokles výkonnosti veřejného sektoru kriticky hodnotí ve svých zprávách i Nejvyšší kontrolní úřad. „Je víc než zřejmé, že stát nutně potřebuje redukční dietu. Nemůžeme si dovolit vyživovat armádu neefektivních úředníků,“ uzavírá Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. je organizace, která hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků před neoprávněnými zásahy státu do podnikání. Podnikatelské odbory vznikly v únoru 2017; v současnosti už mají víc než 15 700 členů a každým dnem rostou. Podnikatelské odbory jsou jediným zástupcem a zastáncem podnikatelů a živnostníků, jako profesního stavu.

« zpět do rubriky