Ostrava má další rychlodobíjecí stanici

Nová rychlodobíjecí stanice v Ostravě
Nová rychlodobíjecí stanice v Ostravě
Středa, 18. 9. 2019, 22:01 - Elektromobily ode dneška rychle doplní své baterie u Kauflandu v OC Karolína.

Nejnovější lokalitou řetězce Kaufland, která nabízí zázemí pro řidiče elektromobilů, je parkoviště obchodního centra Karolína na Vítkovické ulici. Kaufland zde ve spolupráci s ČEZ nabídne zákazníkům rychlodobíjecí stanici umožňující doplnit baterie elektromobilu i během kratšího nákupu. V uplynulých měsících vyrostly tyto stanice v areálech Kaufland po celé republice. Skupina ČEZ plánuje ve spolupráci s nákupním řetězcem vybudovat několik desítek těchto zařízení.

 

Stanice tohoto typu fungují i v režimu tzv. normálního AC dobíjení (dobije elektromobil v řádu hodin), který Kaufland nabízí svým zákazníkům bezplatně. Aktuálně je celkem u 16 prodejen Kaufland v ČR řidičům elektromobilů k dispozici 19 veřejných dobíjecích stanic, z toho 16 rychlodobíjecích.

 

„Elektromobily se stávají velice oblíbenou alternativou oproti klasickým autům. Kaufland na tento trend reaguje instalací dobíjecích stanic na parkovištích u našich prodejen. Chceme našim zákazníkům umožnit pohodlnější cestování a rádi budeme pokračovat s instalacemi v dalších lokalitách napříč celou Českou republikou,“ uvedla Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland.

 

Standardní rychlodobíjecí stojan ABB zde umožňí nabíjení všech typů a značek elektromobilů. Stojan je vybavený DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW. Skupina ČEZ na severovýchodní Moravě a ve Slezsku aktuálně provozuje celkem 23 veřejných dobíjecích stanic, z toho 11 rychlodobíjecích. Ty elektromobilisté najdou vedle Ostravy např. ve Frýdku-Místku, Karviné a Třinci. V přípravě jsou v dohledné době stanice v dalších lokalitách.

 

V České republice je aktuálně registrováno zhruba 3000 elektromobilů. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, loni 725 elektromobilů a letos do konce srpna 551 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Vyšší dojezd nových typů elektrických vozů v kombinaci s hustší sítí veřejných dobíjecích stanic také definitivně otevírají pro elektromobilitu cestování mezi městy.

« zpět do rubriky