Opravená frýdlantská rozvodna zvýší kvalitu dodávek elektřiny v Beskydech

Frýdlantská rozvodna
Frýdlantská rozvodna
Pondělí, 30. 4. 2018, 8:54 -

Komplexní rekonstrukce rozvodny 110 kV ve Frýdlantu nad Ostravicí v režii společnosti ČEZ Distribuce zajistí další zlepšení kvality dodávek elektřiny do podbeskydských měst a obcí od jihovýchodního okraje Frýdku-Místku až po Ostravici, Bílou a Kunčice pod Ondřejníkem i do firem ve frýdlantské průmyslové zóně. „Dříve jsme museli při jakékoliv údržbě rozvodny omezovat dodávky našim zákazníkům, díky modernizaci teď můžeme pracovat bez nutnosti odstávky,“ vysvětlil jeden z cílů investice převyšující 40 milionů korun člen představenstva ČEZ Distribuce Pavel Šolc.

Původní rozvodna ve zjednodušeném provedení bez takzvaného podélného dělení neumožňovala provádění plánované údržby na přípojnici bez odstávky celé rozvodny, což přinášelo lidem problémy v podobě přerušení dodávek proudu, také s firmami bylo vždy při opravách třeba dohodnout se na omezení provozu. Po rekonstrukci, která zahrnovala kompletní obnovu zařízení venkovní rozvodny od technologií až po stavební části, výměnu systému řízení a chránění rozvodny a rovněž výměnu zařízení vlastní rozvodny, je už možné provádět práce na přípojnici rozvodny bez omezení odběratelů.

Frýdlantská rozvodna napájí rozsáhlé území ohraničené Frýdkem-Místkem, Kunčicemi pod Ondřejníkem a Bílou, zajišťuje také dodávky do Frýdlantu, Ostravice, Čeladné, Pstruží, Bašky, Metylovic, Malenovic, Pržna, Lubna, Janovic, Starého Města u Frýdku-Místku, Starých Hamrů a dalších obcí. Mezi významné odběratele patří slévárny GIFF, strojírenské podniky FERRCOMP a STROJFERR nebo výrobce kuchyňských dřezů a smaltovaného nádobí NORMA Frýdlant a další firmy z frýdlantské průmyslové zóny, ale také rekreační areály v Bílé a Starých Hamrech nebo Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné.

Rekonstrukce frýdlantské rozvodny je pokračováním investic Skupiny ČEZ, které reagují na restrukturalizaci průmyslu v Moravskoslezském kraji. Od energetiků se nyní očekávají kvalitní dodávky nejen pro obyvatele, ale také do nově vznikajících zón nebo pro firmy, které v regionu rozšiřují svou výrobu. ČEZ Distribuce na to reaguje koncepční modernizací rozvoden i elektrického vedení.

V rámci svého distribučního území v Česku investovala firma jen vloni do výstavby a rekonstrukcí 9,6 mld. korun, což je o 11 procent více oproti roku 2016. Dalších 600 milionů korun směřovalo na opravy. Pro letošní rok jsou naplánovány investice za více než 11 miliard korun.

Frýdlantská rozvodna
Frýdlantská rozvodna
Frýdlantská rozvodna
Frýdlantská rozvodna
Frýdlantská rozvodna
Frýdlantská rozvodna
 

« zpět do rubriky