O jaké zaměstnance je v Česku největší zájem?

zaměstnanci
zaměstnanci
Sobota, 17. 2. 2018, 10:03 -

Česká republika se sice chlubí skvělou ekonomikou, která je tak skvělá hlavně díky nízké nezaměstnanosti, na druhou stranu se však nechlubí zaměstnaneckou krizí. Zaměstnavatelé jsou aktuálně velice sklíčení z toho, že nemají, kde brát schopnou pracovní sílu. Vláda se tak rozhodla přijmout na české území několik Ukrajinců a Filipínců navíc, aby pomohli v této zaměstnanecké krizi. Otázkou však je, jaké profese by měli lidé být.

Ze začátku zaměstnanecké krize byla velká nouze hlavně o IT specialisty a hlavně o běžné dělníky či stavaře. Nyní je však nouze o naprosto jiné zaměstnance – v Česku chybí až tisícovky malířů a lakýrníků.

Kolik jich chybí konkrétně?

Například takových lakýrníků se na území České republiky nachází jen patnáct tisíc. Uživilo by se jich však třikrát tolik. Bohužel ti, které vláda přijme na naše území, nejsou lakýrníci, ale běžní dělníci či stavaři, o které je sice zájem, ale o které není tak velký zájem.

Otázkou ale je, jak to bude v budoucnu. Bohužel do povolání, jako je lakýrník nebo malíř, se lidé zrovna nehrnou a ani nepohrnou. Aktuálně rok co rok vyjde maximálně stovka učňů tohoto oboru. Není se čemu divit, tento obor nabízí jenom hrstka tuzemských středních škol.

Zájem o tato povolání klesá

I když se čím dál víc dětí žene do učení řemesel, stejně je mezi nimi jenom hrstka lidí, kteří nastoupí do oboru „malíř“ či „lakýrník“. Tyto obory nejsou pro děti ani pro jejich rodiče atraktivní, raději se nastupuje do oborů, jako je automechanik, truhlář nebo elektrikář.

Problém se řeší celosvětově

Je nutné podotknout, že nouze o řemeslníky není jenom v České republice, ale bojuje s tímto problémem doslova celý svět. Jenom v České republice jich chybí kolem tří set tisíc, chybí kromě lakýrníků a malířů (kterých v Česku chybí konkrétně třicet tisíc) i tesaři či sklenáři.

« zpět do rubriky