Kdo bude letos největších producentem ropy? USA nebo Rusko?

Čtvrtek, 15. 2. 2018, 9:45 -

Žijeme v moderní době. Neustále musíme být online, neustále nakupujeme přes internet, protože je to pohodlnější a hlavně rychlejší cesta k našemu vybranému zboží. Pokud bychom měli stanovit základní potřeby současné společnosti, vyjmenovali bychom internet, peníze a taky ropu. Když si to tak vezmeme – díky internetu je náš život rychlejší, snadnější a pohodlnější, díky penězům fungujeme (bez peněz by se nám žilo skutečně špatně), a díky ropě máme všechno ostatní. Už dávno se ropa nevyužívá jenom v kosmetickém průmyslu! Nyní se nejvíce ropy těží v Rusku, ale na paty Rusku šlapou Spojené státy americké.

Dokonce i v České republice se v loňském roce našla ropa. Konkrétně ji našli na Moravě a jednalo se o poměrně velké naleziště. Ovšem ani díky tomuto nalezišti se Česko nemůže rovnat se současnými velikány v těžbě tohoto nerostu.

Jednoznačně největším těžařem a následně i vývozcem ropy je Rusko, ale letos to může být zcela jinak. Podle Mezinárodní agentury pro energii by letos mohly být největším těžařem právě Spojené státy. Růst celosvětové těžby roby by totiž v USA měl být rychlejší.

O jak velký růst se jedná?

Rusko a Spojené státy americké bojují o místo největšího těžaře ropy už dlouho. Rozdíl mezi prvním a druhým místem je minimální. Zásadní tak může být jakákoliv změna, což se nyní i stalo. IEA totiž zvýšial odhad letošního růstu poptávky po ropě, a to o jednu desetinu. Růst tak narostl z dosavadních 1,3 milionů barelů na 1,4 milionů barelů denně. Toto navýšení by mohlo znamenat, že Rusko si letos sáhne jenom na druhé místo v tomto žebříčku.

Rusko ale nezaostává

Je však třeba podotknout, že Rusko se svou těžbou nijak nezpomaluje. I zde se těží doslova rekordně. Například během loňského roku se těžba ropy v Rusku zvýšila zhruba o dvě desetiny procenta, a to na třicetileté maximum, které činí necelých jedenáct milionů barelů denně.

Bohužel ani toto rekordní těžení by letos na Spojené státy americké nemělo stačit.

« zpět do rubriky