Jaká je průměrná výše hypotéky v MSK?

Průměrná výše hypotéky
Průměrná výše hypotéky
Úterý, 22. 5. 2018, 6:49 -

Průměrná výše hypotéky v Moravskoslezském kraji se v roce 2017 a první třetině roku 2018 vyšplhala na hodnotu 1 968 971 Kč. Typickým Čechem uzavírajícím hypotéku tamtéž byl pak středoškolsky vzdělaný muž ve věku 37 let s průměrným příjmem ve výši 31 813 Kč, který se zavázal ke splácení hypotéky po dobu 25,6 let. To vyplývá z aktuálních dat zveřejněných Hypoteční bankou, jedničkou na trhu v poskytování hypoték v České republice.

Ze sledovaných dat vyplývá, že hlavním předmětem úvěrů byly v drtivé většině rodinné domy (77 %), na byty pak připadá 18 %. Co se týče hlavního účelu uzavřených úvěrů, největší podíl z nich byl určen na výstavbu nových nemovitostí (35 %) a dále na jejich nákup (31 %) a vypořádání úvěru na investice do nemovitostí (26 %). Pouze 6 % úvěrů bylo určeno na rekonstrukce stávajících nemovitostí. Průměrná cena novostavby v centru města činí 38 000 Kč/m2, na okraji města je ale cena novostaveb za m2 o téměř 10 000 nižší (28 700 Kč/m2). U starších staveb je rozdíl v cenách ještě výraznější, a to i v případě, že se jedná o nemovitost v centru města. Průměrná cena za m2 ve starší nemovitosti tak dosahuje výše 18 000 Kč. Zajímavostí je, že tato cena zůstává stejná i pokud se jedná o nemovitosti v centru nebo na okraji Ostravy.

Hypoteční banka, která je lídrem na trhu hypoték, se chce v následujících letech zaměřit na další rozvoj svých produktů, které by odrážely úspěšné zahraniční trendy a vyhověly nejnáročnějším požadavkům nových klientů. Jedním z těchto trendů je větší důraz na energetickou soběstačnost budov. „Právě proto jsme se rozhodli více se zaměřit na podporu nových technologií a ekologicky šetrného bydlení, které získává stále větší oblibu mezi našimi klienty. V dubnu jsme představili Zelenou hypotéku, která je určena pro zájemce o výstavbu nízkoenergetických, pasivních nebo zčásti soběstačných domů a pomáhá tak našim klientům jednodušeji financovat tyto typy staveb,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Podpora ochrany životního prostředí, využívání obnovitelných zdrojů energie, energeticky nezávislých staveb a technologických inovací byla také jedním z důvodů zahájení spolupráce mezi Hypoteční bankou a neziskovou organizací Český ostrovní dům. Cílem společného projektu obou partnerských organizací je spojování funkčních, pokrokových a důmyslných řešení v moderních ekologicky šetrných budovách.

K představení Zelené hypotéky připravila Hypoteční banka a Český ostrovní dům roadshow, která startuje již toto pondělí v Ostravě. Výstava bude celý týden přístupná široké veřejnosti ve Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic. „Veřejnost bude mít možnost seznámit se s aktuálními trendy, možnostmi a nápady ve výstavbě pasivních domů a také s vítěznými návrhy moderních zcela nebo zčásti soběstačných domů vzešlých ze studentské architektonické soutěže,“ doplňuje Andrea Vokálová.

« zpět do rubriky