Firmy v regionu protestují proti nové zóně v Opavě

Firmy v regionu protestují
Firmy v regionu protestují
Pondělí, 12. 2. 2018, 11:05 -

Podnikatelé v našem regionu se začali obávat, aby neztratily své zaměstnance, protože v Opavě se plánuje výstavba nové průmyslové zóny. V této zóně by mělo vzniknout tisíc nových pracovních míst, což by ohrozilo stávající podnikatelské subjekty. Několik desítek hektarů je připraveno pro novou stavbu průmyslové zóny, ale stavba bohužel narazila na překážku v podobě obávajících se podnikatelů. Kritici tvrdí, že je nedostatek pracovních sil, mnoho volných ploch v okolí stávajících zón a také velké zadlužení města je hrozbou.

Záměr je již schválen

Zastupitelé rozhodli o budoucí průmyslové zóně, ale snaží se s firmami v okolí Opavy dohodnout na nějakém kompromisu. Původní projekt má své kritiky, kteří jsou rádi za jakýkoliv hlas proti záměru, takže v současné době je veden dialog a budoucnost neznámá. V souvislosti s tímto záměrem bude vypracována mapa potencionálních rozvojových ploch a brownfieldů v Opavě. Součástí bude také průzkum vývoje zaměstnanosti v celém okrese a také zpracování potřeb současných firem.

Firmy bojují pomocí petice

Chystaný průzkum pomůže zjistit, zda je průmyslová zón v Opavě nutná, protože zatím není známo, zda podnikatelé sídlící v centru mají zájem o rozvoj. Před schválením záměru bylo řečeno, že volné pracovní pozice budou zaplněny pouze cizinci, kterých je v současné době mnoho. Protest proti vzniku průmyslové zóny podpořila firma Brano, Isotra, Model Obaly nebo KSR Industrial Opava. V regionu je nezaměstnanost nízká, takže by zde působily spíše zahraniční firmy s podporou státu.

« zpět do rubriky