Byznys den Euroasijského ekonomického svazu v Ostravě

Byznys den
Byznys den
Pátek, 8. 6. 2018, 10:19 -

Především pro investory i exportéry k navázání nových kontaktů a získání nových možností, jak se uplatnit na východních trzích, byl třetí ročník konference Byznys den Euroasijského ekonomického svazu (EAEU). Ten se konal 7. 6.  2018 v Clarion Congress Hotelu Ostrava. Akci pořádal honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník společně se Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje za podpory Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravy, na organizaci konference se také podílely Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Euroasijský ekonomický svaz vznikl v roce 2014 a tvoří ho státy Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Kyrgyzstánu. Účelem Euroasijská unie je přispívat k užší integraci členských zemí a volnému pohybu osob, zboží, služeb a financí. „Jeho vznik je odpovědí východních zemí na Evropskou unií,“ řekl honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník v úvodu konference s tím, že cílem akce je překonávat stereotypy a posílit spolupráci regionů i České republiky s východními zeměmi i opačným směrem. „Chceme, aby se našim parterům vrátil politický i ekonomický kapitál, který do naší spolupráce vložili,“ řekl Aleš Zedník.  Ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Radúz Mácha je přesvědčen, že konference přispěje nejen ke vzájemné výměně informací. „Přestože jako ČR jsme součástí bloku NATO a členským státem EU a mohlo by se zdát, že stojíme tzv. na druhé straně barikády, má dnešní akce nepochybně smysl. Byť jsme ve vzájemných vztazích obklopeni zejména politickými překážkami, je zde velký potenciál pro vzájemnou spolupráci, a to nejen na poli obchodním,“ doplnil Radúz Mácha.

Velvyslanec Arménie Tigran Seiranian, obchodní rada Kazachstánu Edil Chozeuly i vedoucí obchodního zastupitelství Ruské federace Sergej Stupar se shodli, že obchodní výměna mezi Českem a jejich zeměmi vzrůstá. „Výměna zboží mezi Českem a Ruskou federací v prvním čtvrtletí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o pět procent,“ uvedl Sergej Stupar s tím, že v Ruské federaci vnímají české partery jako velmi spolehlivé. „Vaše výrobky mají výbornou kvalitu za příznivou cenu,“ řekl Sergej Stupar. Také Edil Chozeuly zval české investory do Kazachstánu. „Pracovní síla je u nás levnější než u vás,“ uvedl Edil Chozeuly.

Země EAEU mají zájem o investice a export českých firem. „Rusko je druhý nevýznamnější exportní partner pro Českou republiku mimo EU a třináctý celosvětově. Uplynulý rok bychom mohli nazvat rokem růstu,“ potvrdil Martin Pospíšil, ředitel odboru zahraničně – ekonomických politik I Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Řekl, že stále převažuje, že z Ruska i států EAEU se vyváží suroviny a opačným směrem jdou stroje a zařízení. „V roce 2017 český export do Ruska vzrostl o 9,4 procenta, v prvním čtvrtletí letošního roku je růst 1,4 procenta ve srovnání se stejným obdobím minulého roku,“ dodal Martin Pospíšil s tím, že cílem českých firem a podniků jsou především velké průmyslové regiony kolem Uralu a velká města jako Moskva či Petrohrad. Český export v minulém roce rostl ve všech zemí EAEU. „Například do Arménie představuje růst 66,4 procenta v minulém roce ve srovnání s rokem 2016, do Běloruska 17 procent, do Kazachstánu téměř 15 procent a do Kyrgyzstánu je růst českého exportu více než dvojnásobný,“ doplnil Martin Pospíšil s tím, že na rozdíl od všech ostatních států tvořících Euroasijskou unii nemá Česká republika s Kyrgyzstánem Dohodu o hospodářské spolupráci. „Máme ji připravenou a doufáme, že ji brzy podepíšeme,“ dodal Martin Pospíšil. Připomněl, že se také rozvíjí regionální spolupráce, přičemž například Moravskoslezský kraj spolupracuje s regiony v Rusku, Arménii i Kazachstánu.

„Naším nejvýznamnějším partnerským regionem je Vologodská oblast v Rusku. Je to spíše zemědělský region, který má 1,3 milionu obyvatel. Spolupracujeme především na poli kulturním, sportovním, v oblasti Zdravých měst i cestovního ruchu a doufáme, že brzy i v oblasti chytrých měst,“ uvedla Iva Molnárová z Moravskoslezského krajského úřadu v Ostravě s tím, že povědomí o Moravskoslezském kraji ve Vologodské oblasti díky propagaci regionu v Rusku je větší než u nás,“ řekla Iva Molnárová z Moravskoslezského kraje, který se východním partnerům představil jako chytrý region.

Na konferenci se prezentovaly firmy především z oblasti informačních technologií, zazněly zkušenosti i doporučení českých podniků, bank i právních kanceláří, které na východních trzích působí.

Byznys den Euroasijského ekonomického svazu je součástí akce Ruské dny v Ostravě, která probíhají od 4. června do 22. června 2018 a nabízí účastníkům nejen odborný program, ale také řadu doprovodných akcí.

Byznys den
Byznys den
Byznys den
Byznys den
Byznys den
Byznys den
Byznys den
Byznys den
 

« zpět do rubriky