Šípek (růže šípková)

Při podzimních procházkách do přírody si vezměte sebou košíček a nasbírejte si šípky. Už je nejvyšší čas, než začnou silnější mrazíky. Plody šípků vám celou zimu prokážou velkou službu.

Jakmile přijdete domů, hned šípky začněte sušit, jinak, vám rychle zplesniví. Kdo má sušičku na bylinky má vystaráno. Pokud nemáte sušičku, šípky sušte na topení nebo v mírně vyhřáté troubě, která je otevřená. Pozor na vyšší teploty (od 60 C do 80 C) - rychle ztrácí vitamín C. Právě vitamín C, je nejdůležitější látkou šípků. Dále v něm najdete beta karoten, vitamíny skupiny B, třísloviny, minerální látky jako draslík, vápník a další hodnotné látky. Šípkový čaj se obvykle v zimním období podává jako posilující prostředek při nachlazení, zánětech močových cest nebo jako prevence proti chřipce.

Vlastní sběr a sušení se nedá srovnat kupovaným sušeným šípkem z obchodu. Uvidíte sami ten veliký rozdíl. Domácí šípek si zachovává barvu, vůni a to hlavní – léčebné látky.

Příprava čaje: Usušené šípky rozdrtíme a na jeden litr vařící vody jich takto podrcených dáme polévkovou lžíci a vaříme asi 10 minut. Vyluhujeme 15 minut a pak přecedíme přes čajový filtr, abychom zabránili průniku nepříjemných chloupků do nápoje. Popíjíme po celý den. Šípek se může pít dlouhodobě, protože nemá vedlejší účinky.

Z plodů šípků si doma můžeme také připravit šípkový kompot, šípkový džem, šípkové víno, šípkový likér a vše si zachovává své léčebné účinky.

Zpět do rubriky Byliny