Rybíz černý

Rybíz je vytrvalý keř, vysoký asi 1,5 metru. Větévky jsou zpočátku světlé chlupaté, později červenohnědé. Na větévkách vyrůstají ve střídavém postavení 3 – 5 laločnaté listy s hrubě pilovitým okrajem. Květy jsou zvonkovité, žlutozelené a uspořádané v hroznech. Rybíz kvete v dubnu a v květnu. Plodem jsou kulovité, černé bobule v hroznech. Celá rostlina má nepříjemnou vůni.

Listy obsahují zejména flavonoidy, třísloviny, vitamín C a malé množství silice. Plody jsou bohaté na vitamíny, zejména vitamín C, dále obsahují hodně sacharidů, barviva, glykosidy a organické kyseliny.

Botanické rodové jméno „ribes“ pochází z arabského a perského „ribás“ a „riwas“, což je název pro rebarboru, ze které se dříve získával léčivý sirup. Ve středověku se ve Španělsku přenesl tento název na rybíz, protože se z něho připravovala náhražka rebarborového sirupu.

Rybízové listy a plody se používají zevně i vnitřně.

Vnější použití Rybízu černého

Zevně se rybíz v lidovém léčitelství používá na záněty. Silný odvar ze sušených plodů se kloktá při zánětech v krku a dutině ústní, také při angíně a podobných onemocněních. Rybíz je také výborný při namožených hlasivkách.

Vnitřní použití Rybízu černého

Rybízové listy a plod se užívají vnitřně ve formě nálevu. Také je rybíz součástí řady léčivých čajových směsí, například potopudných či urologických. Mají účinky močopudné, podporují pocení, snižují horečku, a také mají celkově podpůrný účinek na organismus. Rybíz se využívá při nachlazení, kašli, při infekčních zánětech dýchacích cest. Dále se užívá při chronických zánětech močových cest, také jako prostředek podporující látkovou výměnu při revmatických onemocněních a při zánětech kloubů. Také je vhodný při průjmových onemocnění. Díky obsahu rutinu příznivě působí na stěny cév a staví tak kapilární krvácení, které se může projevit například krvácením ze sliznic.

Plody (Ribis nigri fructus) se konzumují jako ovoce, také se z nich připravuje sirup, čerstvá šťáva, ovocné víno, kompot či džem. Plody obsahují velké množství vitamínu C, díky kterému zlepšují látkovou výměnu a posilují imunitu. Rybízové plody patří mezi ovoce s největším obsahem vitamínu C. V lidovém léčitelství se používají jako močopudný prostředek a k léčbě dny.

Příprava nálevu z rybízových listů pro vnitřní použití: 2 čajové lžičky usušených rybízových listů se zalijí šálkem vařící vody, nechá se 10 – 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Čaj se pije 2 – 3 krát denně. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Sběr a skladování Rybízu černého

Rybíz je pěstovaná rostlina.

Rybízové listy se sbírají v období kvetení a krátce po odkvětu. Suší se na stinném místě s dostatečnou výměnou vzduchu. Suší se rozložené na sítech či na papírech ve vrstvě do 5 cm. Během sušení se listy obracejí. Pokud se použije umělé teplo, pak do teploty 45°C.

Správně usušený rybízový list si zanechává přirozeně zelenou barvu, má charakteristický zápach a slabě svíravou, nakyslou chuť.

Usušené listy se balí do papírových či jutových obalů a uchovávají se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Rybízové plody se sbírají v době plné zralosti. Suší se v sušárně, případně na plechu, do teploty 40°C a za častého promíchávání, aby se nepřipálily. Pokud byly bobule trhány se stopkami, musí se po usušení dodatečně odstranit.

Správně usušený rybízový plod nesmí po zmáčknutí barvit prsty. Má červenohnědou barvu a charakteristický zápach a chuť.

Usušené plody se balí do pevných papírových obalů a uchovávají se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

www.vitalion.cz

Zpět do rubriky Byliny