Petržel zahradní

Kdo by neznal petržel? Většinou každý, kdo vaří má doma petržel a petrželovou nať. Kořen z petržele se dává do polévky, kde krásně voní a předává polévce svou specifickou chuť. Petrželová nať nám zase krásně ozdobí polévky a brambory svou příjemnou zelenou barvou.

Petržel samozřejmě jenom nevoní a nezdobí, má i spoustu léčebných účinků, z tohoto důvodu je pro nás kvalitním doplňkem!

Nať i kořen odvodňují organismus, tlumí bolesti ledvin, čistí krev, pomáhají při zánětech močových cest a prostaty. Užívají se při problémech s močovými kameny a při nepravidelné menstruaci, u žen zvyšuje pohlavní citlivost.

Čerstvá šťáva z kořene se používá zevně na rány, jako obklad na otoky, na pihy, hmyzí bodnutí. Vnitřně se čerstvá šťáva používá na podporu nadledvinek, štítné žlázy, k úpravě menstruace a k léčbě očních onemocnění – šerosleposti.

Denně se doporučuje vypít 40g čerstvé šťávy z kořene petržele, na lačno půl hodiny před jídlem.

Dvě hrsti čerstvé nařezané natě petržele zalijeme půl litrem lněného oleje, přikryjeme plátnem, denně zamícháme a 14 dní takto vyluhujeme na východním okně, pak scedíme přes jemné plátno do tmavé sklenice, uzavřeme a dáme do lednice. Olejem potíráme pihy, otoky nohou i rukou, bolestivé klouby. Olej můžeme i zahřát a přiložíme na bolestivé uši od průvanu, nebo z nachlazení.

Tak obyčejná rostlinka s tolika vzácnými léčebnými vlastnostmi. Proto by neměla chybět v žádné kuchyni. Pak vaříme zdravě.

Zpět do rubriky Byliny