Mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná je hojně používaná silně aromatická bylina, ke které se pojí množství legend, pověstí a pověr, a které byl v dávných dobách připisován i magický účinek. Její název odvozený z řeckého thymos = mužnost, síla naznačuje nejen sílu pomoci v trápení, ale má i osvěžující účinky. Císař Augustus Octavianus a jeho vojenští léčitelé ji považovali za důležitou rostlinu – prášek z roztlučené nebo rozemleté nati prý zastavoval krvácení. Maminky často dávaly mateřídouškový nálev dětem do koupele, aby prý byly silné. Mateřídouška se v dnešní době používá k léčbě horních cest dýchacích, při poruchách zažívání, k obkladům nebo jako kloktadlo. Působí i při bolestech hlavy a nervových slabostech.

Mateřídouška obecná je vytrvalá, silně aromatická bylina, obvykle dorůstající do výšky 10 – 30cm s vřetenovitým kořenem, z něhož vyrůstají četné, poléhavé, kořenující větve, které nesou přímé nebo čtyřhranné, načervenalé a opět větvené větvičky. Drobné vstřícné listy jsou krátce řapíkaté, čárkovité až skoro okrouhlé. Stopkaté květy nachově fialové barvy jsou sestaveny v lichopřeslenech a mají chlupatý, pětizubý kalich. Plod se nazývá tvrdka.
Mateřídoušku je možné zaměnit s příbuznou mateřídouškou dymián, na rozdíl od této byliny však nemá mateřídouška obecná nikdy dřevnatou lodyhu a listy nejsou na rubu běloplstnaté.

Mateřídouška obecná je rozšířena po celé Evropě, ve střední a severní Asii, severní Africe a Severní Americe. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech, písčinách i na stepích.
Vyžaduje propustnou půdu a dostatek světla a tepla. Pokud ji chceme pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanoviště pro tuto bylinu je mírný svah, můžeme ji umístit i na skalku.

Obklady připravené z nálevu z mateřídoušky se používají při zánětlivých onemocněních pokožky, při revmatismu a jako analgetický prostředek při onemocnění svalů a kloubů. Silnější nálev můžeme použít při zánětech ústní dutiny také jako kloktadlo s dezinfekčním a dezodoračním účinkem. Mateřídouška se užívá v kosmetice jako přísada do bylinných krémů a pleťových vod pro citlivou mastnou pleť s komedony, rozšířenými póry a se sklonem k dorobným zánětům a do přípravků určených pro mastné vlasy. Lze z ní připravit posilující aromatické koupele.

Nálev

3 lžičky sušené natě zalijeme 1/4 l vroucí vody a necháme odstát. Vlažný nálev použijeme k přípravě obkladům.

Odvar do koupele

200 g natě povaříme ve 4 l vody, přecedíme a vlijeme do vanové lázně.

Mazání

30 g sušené natě a 20 g řezaného listu máty naložíme do 1/2 l kvalitního jedlého oleje, po 14 dnech slijeme a prolisujeme. Mazání používáme k masáži na prokrvení pokožky, proti bolestem zad, revmatismus a k celkovému posílení nervů.

Polštářek z mateřídoušky

Sušenou mateřídoušku nacpěte do polštářku z plátna, který zapněte zipem nebo zašijte. Polštářek nám zajistí klidný spánek.

Mateřídouška obsahuje silice typické pro čeleď hluchavkovité (cymol, terpineol, linalol, thymol, karvakrol), flavony, kyselinu ursolovou, karvanol, flavonoidy, hořčiny a třísloviny, v nichž jsou obsaženy látky s dezinfekčním účinkem. Mateřídouška se používá k léčbě horních cest dýchacích jako je suchý kašel, zápal plic nebo zánět průdušek. Dezinfikuje zažívací ústrojí, pomáhá při kolikách a plynatosti. Tato bylina také příznivě působí při bolestech hlavy, nervových slabostech, závratích a nespavosti.

Nálev (čaj)

3 lžičky sušené natě zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme vylouhovat 15 minut a pijeme vlažný 2 – 3 šálky denně. Aby měl čaj správný účinek, sladíme medem. Pijeme při poruchách trávicího ústrojí nebo při bolestech hlavy, nervových slabostech, závratích a nespavosti.

Odvar ve víně

2 lžičky sušené natě, 1/2 lžičky semene anýzu a 1/4 l vína necháme přejít varem a 15 minut necháme louhovat. Scedíme a pijeme teplý, sladíme medem.

Horký nálev nebo odvar pijeme při kataru průdušek, žaludečních křečích, žaludečnímu kataru, migréně, závratích, nervové slabosti, plynatosti, proti ledvinovým kamenům, při vodnatelnosti a na pročištění krve.

Sirup

Navlhčenou čerstvou nať mateřídoušky s kvítky prosypte třtinovým cukrem. Pak směs silně stlačte a sklenici umístěte asi tak na tři týdny na slunce. Poté ze směsi slijte tekutinu a zbylou hmotu propláchněte ve vodě, kterou pak přilijte do sirupu. Tekutinu odpařujte na slabém ohni, v žádném případě nevařte. Sirup nemá být příliš řídký, ale ani tuhý, proto jej radši nechte průběžně vychladnout, abyste zkusili jeho tuhost, popřípadě pokračujte. Sirup užíváme 2 – 3× denně při prochladnutí.

Doba sběru: květen – srpen

Autor: Red

Zpět do rubriky Byliny