Mák vlčí každý zná a je typickým plevelem obilných lánů do výšky od kolena po stehno, jimž je takovou červenou ozdobou a nám je zároveň léčivou kytkou. Jeho léčivost je celkem důležitá večer, protože snižuje potřebu kašlat lidem a zvláště dětem a starcům plným plicního během dne nevykašlaného hlenu. Nevykašlání probíhá tak, že vlivem blokád kolem hrudní páteře v obvyklém nahrbeném úlevovém postoji podobným koukání do monitoru (tedy velmi moderním) se omezuje inervace do svaloviny průdušek. Průdušky potom nedostatkem impulzů od míchy povolí svá napětí (tonus) a řasinkové buňky jejich výstelky (intimy) se tak rozředí do větší plochy a nejsou schopny hlen, kterým se plíce brání infekci, vystrkávat nahoru do jícnu. V jícnu se totiž normálně automatickým polknutím hlen s mikroby stává celkem bezpečnou složkou potravy jako taková hodně divná polévka a hlen se využije pro ochranu sliznice trávidel před trávicími šťávami a posléze jimi rozložený se recykluje.
Když si takto dítko nasysluje za celý den několik decilitrů hlenu a stařec až litr, tak ulehnutím velmi napomůže jeho cestě do krku. Protože je ho ale moc najednou, tak se silně dráždí receptory v průdušnici a ty spouštějí kašlací reflex, kterým se snaží organizmus tuto část dýchadel automaticky profouknout. Bohužel přílišným kašlem nastává překrvení sliznice průdušnice a ona potom dráždí receptory sama i bez hlenu až po plíce trhající kašel, jak občas nad ránem slyšíme z ložnic kuřáků, coby "smích tabákového průmyslu". Kuřáci to mají trochu jinak - nikotin jako nervový jed omezil citlivost receptorů kašle a ta se obnoví až po několika hodinách bez cigaret a trachea (průdušnice) takto nahlas pláče bolestí nad chronickým zánětem popálené a vyuzené sliznice. Chudák sliznice...
S kašlem je to velmi chytře zařízené, protože kdyby byly receptory umístěny více do periferie tenčích průdušek, tak by nebylo čím profukovat, protože zásoba vzduchu v nejtenčích průdušinkách by na zakašlání nestačila a jen by se namáhal organizmus jakýmsi škytavým kokrháním.
Nicméně je důležité nekašlat zbytečně, ale jen lehce pokašlávat a vykašlávat hlen nahoru. Vyplivovat netřeba, protože jen kapénkami množíte chorobu. Za den se tvoří i u dětí až 2 litry hlenu a vykašláním by potom chyběly bílkoviny pro výrobu nového. Spíše je důležité stávající strávit. K tomu doporučuji popíjet kolem jídel slabší čaj zeměžlučové směsi s hořkými bylinami. U menších dětí se kupodivu osvědčila i šťáva z borůvkového kompotu s piškotem místo jídel, která zahleněná neduživá nebo jen trochu duživá dítka obvykle brzy vyvrhnou.
Čaj z květu máku vlčího se dával také astmatikům jako prevence záchvatů a zklidnění a jsou na toto téma popsány i obsáhlé studie popisující úspěšně úspěšnou úspěšnost v terapii, avšak zcela neúspěšně propadající v ekonomické konkurenci chemie, zanechávající tak tento květ pro pomoc dědky kořenáři a dalších laskavých laiků.
Při kašli nesmíme zapomínat na související orgány:
Svalovina průdušek je kašlem velmi vyčerpávána až po neschopnost dýchacích pohybů, otok či bolestivé křeče dýchacích svalů a bolesti jejich úponů na žebra a hrudní kost. To se projeví obvykle se zpožděním jednoho dne. Při kašli se také silně stlačuje plicní tkáň, která je toho času oteklá zánětem, což vede k mikrotrhlinám a poškození kapilárního a lymfatického aparátu a to k dalšímu zvětšení otoků a zhoršení stavu a následně k prodlužování rekonvalescence. Tuto situaci poznáte podle toho, že vám kašel dělá bolest plic, tedy uvnitř hrudi celkově (na rozdíl od bolesti srdce lokálně). Kdybyste si toto chtěli natrénovat, tak dýchejte při tréninkovém běhu otevřenými ústy a až vám do zobáčku jako vlaštovce vlétne muška, kterou zachytíte až na "mucholapce" průdušky, tak pohyb nožiček mušky iniciuje kašloreceptory do takového výkonu, že vám z toho bude i na zvracení, mdloby, děsběs a pochopíte, jaké strašné škody umí kašel udělat. Slabost, která se při tom dostaví, je i od srdce, protože při stahu dýchacích svalů není schopna pravá komora dotlačit krev skrz plíce do levé srdeční komory. To vede zároveň i k vlastnímu neprokrvení srdce podobnému záchvatu angíny pektoris a hned je o problém víc a důvod vás odložit do postele.
A jsme u toho! Postel si dejte tak, abyste byli v polosedě a hlen jen pravidelně odchrblávali lehkým pokašláváním pod vaší kontrolou. A k tomu si popíjeli kromě diviznové směsi s podbělem, mátou, heřmánkem, tymiánem, lípou, černým bezem, slézem atd. proti důvodu ke kašli, ještě čaj nebo sirup z okvětních lístků vlčího máku! Vlčí mák totiž uklidňuje nadměrný kašlací reflex a zároveň mírně snižuje vnímání bolesti a je lehce uklidňující. Uklidnění je důležité, protože přidušený člověk špatně fungujícími zánětlivými plícemi a oteklými průduškami je přecitlivělý na cokoliv a je po ten čas plný různých fóbií (strachů), depresí, nenálad, plačivosti, protivnosti a neradosti.
Dost podpůrně a odoricky příjemně pomáhá vůkol vonět za studena na skleněné misce se odpařující eukalyptová silice.
Není-li k dispozici čaj z vlčího máku, osvědčil se kodein vyrobený z máku setého. Ale to vám musí dát lékař, protože díky feťákům se kodein dostal na index. A to dokonce přesto, že nezpůsobuje euforickou extázi. Nicméně návykovým se také časem stává. Přesto si myslím, že kodeinový lék typu Xanterdylu a Xantedrylette (pětinový pro děti) byl proti večernímu kašli jednoznačně nejlepší a měl by být v lékárničce každé mladé uchrblané domácnosti (stejně jako Dubovky, bez kterých se nedá žít).
Proto se asi přestal vyrábět, takže vám zase dal příležitost chodit sklízet okvětní lístky vlčího máku a při teplotě do 35°C si ho sušit na skříni či půdě za pilného načechrávání. Za týden je dokonale suchý a v sušárně na ovoce již za dva dny. Přitom zjistíte sesýchání 1:9. Barva musí být původní. Natlačte produkt do sklenice a bez přístupu vzduchu uskladněte na potřebné časy.
Když dítko položíte do postele a ono vám začne kašlat, doporučuji ho vzít do náruče v dece, přitisknout hrudník na hrudník, sednout si do kontrolovaného polosedu křesla, zpívat uklidňující ukolébavky a hřát hruď hrudí, břicho břichem. Při tom dejte vařit asi čtvrt litru vody a tím spařit 10 minut asi 1 g květu. Zceďte a po zchlazení je to použitelné ale nedobré. Takže doporučuji ochutit lžící medu z jarních aromatických lesních květin čistých lokalit (ne lesního medovicového, ten naopak; to už spíše lučního nebo lipového) a špetkou vitamínu C práškového na docela pitelné pitíčko. Lze přidat ještě podle chuti trošku máty, meduňky, dobromysle a případně kozlíku pro večerní klid mysli.
Když už jsem zmínil mák setý, tak ten se u nás pěstuje pro semeno modrofialové barvy s vysokými nutričními vlastnostmi mastných kyselin chránících cévní aparát, jichž obsahuje až 60% a zbytek je zásaditá vláknina s velikým obsahem vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku a sodíku, přičemž nebezpečných oblbujících alkaloidů jsou tam v našich kultivarech s bílými lehce nafialovělými květy jen bezvýznamné stopy. Takže buchty s mákem v pohodě. Ovšem zkuste do máku přidat trochu rybízové nebo višňové marmelády = mňam. Šišky s mákem, nudle s mákem, makový závin, koláč s mákem a švestkami... Znáte vargule? Meruňkové knedlíky sypané přislazeným mákem a zalité máslem..., to je pravá božská mana pro nás, zkušené tlouštíky...
Některé ozdobné a speciální opiové asijské makové odrůdy s obvyklou výškou 1,5 m a nezaměnitelnou odlišností od máku setého i vlčího, se pěstují výhradně jako zdroj opia - zahoustlé to šťávě po spirálovém zářezu do nezralé makovice, která obsahuje asi polovinu nebezpečných alkaloidů. Sběr je pracný a u nás nezákonný. Průmyslově se u nás extrahuje z prázdných makovic (od máku, ne politických a úřednických), kde je těchto alkaloidů pro potřeby terapie bolesti sice malounko, ale vzhledem k mnohatunovým násadám dost.
Odvar z makovic se před sto lety dával neklidným dětem, aby byly klidnější. Při častějším použití ale byly také dementnější. Tehdy se to ale tak moc nebralo. Zvláštní v tomto duchu je, že nyní údajně má zkušenost s drogami podle průzkumu asi 70% základních školáků a já někdy jda kol školy sledujíce nenápadně jejich vulgární řeči, když vycházejí z inteligenčního procesu na pivo pokuřujíce veřejně trávu, myslím, že jejich prázdné makovice tak trochu zejí. Údajně se to pozná podle toho, že když jim lékař posvítí do ucha baterkou a jim se rozzáří oči, je jejich mozková uzlinka již docela malinká...