Lípa srdčitá a lípa velkolistá

Ještě v tuto dobu kvetou lípy, a jestli půjdete do parku nebo lesa, všimněte si jich. Jejich jemná, sladká vůně se rozplývá po celém okolí a vábí včelky. Zastavte se u stromu a zaposlouchejte se do včelího bzučení. Kolik práce zde vykonávají tak malý tvorečci. A když tento rozkvetlý strom láká včely z celého okolí, které sbírají pyl na výrobu medu, je zřejmé, že lipový květ má mnoho léčebných a vyživujících sil. Lipový med je hodně žádaný pro svoji vůni, chuť a léčebnou sílu. Možná proto je lípa strom Slovanů, který symbolizuje krásu, moudrost a mohutnost.

Usušený květ si stále zachovává slabě medovou vůni. Nejčastěji se používá v nálevu při nachlazení, chřipce, zánětu průdušek, při všech onemocnění z nachlazení, protože vyvolává pocení, které je důležité u těchto onemocnění. Málo je znám svými utišujícími účinky, uvolňuje nervové napětí, tlumí bolesti hlavy, pocity strachu, nespavosti, dále působí protizánětlivě, protikřečově a mírně močopudně. Přidává se hodně do čajových směsí proti kašli, protože jeho utišující účinky uklidňují dráždivý kašel.  

Pokud jste si nestihli sami květ natrhat a usušit, lipový květ si můžete koupit v obchodě s bylinkami. Sušený květ musí vonět, to je známka kvality. V domácí lékárně by neměl chybět. Až přijde studené podzimní počasí a vy prochladnete, tak vám udělá dobrou službu čaj z lipového květu, který můžete osladit medem nebo přidat domácí slivovičku.

Zpět do rubriky Byliny