Kontryhel obecný

Kontryhel obecný je zařazen do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Kontryhel je vytrvalá bylina s krátkým, dřevnatým oddenkem při povrchu země, ze kterého vyrůstá růžice řapíkatých listů a poléhavé či přímé lodyhy. Lodyhy jsou chloupkaté, větvené a až 30 cm dlouhé. Čepel přízemních listů jsou okrouhle ledvinovité, dlanitě 7 – 9 laločnaté a s pilovitým okrajem. Povrch listů je leskle chloupkatý. V mládí jsou listy podél žilek žilnatiny řasnatě složené. Lodyžní listy jsou s okrouhlými a hluboce pilovitými palisty. Na konci lodyh vyrůstají nepatrně velké květy, 3 – 5 mm velké, vytvářejíc řídké vrcholíky, jejichž poslední větve přecházejí ve vijany. Barva květů je zelenavě žlutá. Kontryhel kvete od května do září. Plodem je nažka.

Hlavními obsahovými látkami v kontryhelové nati jsou třísloviny a flavonoidy. Dále obsahuje silici, hořčiny, minerální látky či organické kyseliny.

Starověcí alchymisté připisovali této bylině velkou léčivou moc. Latinské pojmenování rodu je odvozeno od slova „alchema“, což znamená alchymista. Na dně nálevkovitých listů se dlouho drží kapky rosy či deště, které alchymisté sbírali a používali při hledání kamenu mudrců. Dnes se kontryhel používá jak vnitřně, tak zevně. Hojně je ho využíváno v lidovém léčitelství

Zevní používání kontryhelu není tak časté. Lze ho použít v nálevu k omývání kožních nemocí a odřenin. Také ke kloktání a výplachům při zánětech dutiny ústní a hrtanu. Dříve hodně se používal k zástavě krvácení, ošetření modřin a k bělení pih.

Vnitřně se kontryhel používá ve formě nálevu. Je vhodný jako svíravý a protizánětlivý prostředek při průjmech, poruchách a zánětlivých onemocnění žaludku a střev, při krvácení a má také účinky močopudné. Kontryhelová nať je také součástí řady gynekologických čajových směsí. Je vhodné ho používat při silné menstruaci a klimakterických obtížích. Při onemocněních ženských pohlavních orgánů je dobré společně k pití čajů přidat sedací koupele z nálevu kontryhele. Je také složkou metabolických a odtučňovacích čajů.

V lidovém léčitelství se používá k posílení dělohy před porodem, také při onemocnění ledvin, při otocích ledvinného a jaterního původu, při ledvinových kamenech, při poruchách močového měchýře či při obtížích s močením.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 – 2 čajové lžičky sušené kontryhelové natě se přelijí 250 ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se přecedí. Čaj se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Pije se vlažný, 1 šálek čaje denně, zejména jako podpůrný prostředek, který podporuje metabolismus ženy. Je vhodný pro ženy všech věkových kategorií. Při obtížích se pijí až 3 šálky denně. Užívání kontryhelového čaje není vhodné pro děti.

Kontryhel se sbírá od května do září. Sbírá se kvetoucí nať s listem (Alchemillae herba). Najdeme ho na loukách, mezích, trávnících a dalších obdobných místech.

Suší se na stinné a vzdušném místě v tenké vrstvě. Lépe než na papírech se suší na sítech, jelikož je vzduchu umožněno pronikat k bylině z obou stran a tím je zabráněno zapaření. Proti zapaření je vhodné navíc kontryhelovou nať obracet.

Správně usušený kontryhel si zanechává svěží zelenou barvu, je bez zápachu a chutná mírně hořce. Usušený kontryhel je křehký a snadno se drobí, proto je třeba s ním zacházet opatrně při balení a skladování. Balí se do papírových obalů. Skladuje se na suchém místě, chráněném před světlem.

http://www.vitalion.cz/

Zpět do rubriky Byliny