Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka je dvouletá, nenápadná bylina, kterou lze snadno poznat podle jejích trojhranných semeníků, které svým tvarem připomínají malá srdíčka. Odedávna je tato bylina známa jako prostředek zastavující vnitřní krvácení ve formě odvaru nebo prášku. Sušená, rozemletá kokoška se přidávala pro léčebné účely do červeného vína, ve kterém se často povařila a poté se v malých dávkách podávala nemocnému. Kokošce byla dávána přednost před vodilkou kanadskou pro její rychlý a spolehlivý účinek. Dnes je objevem nových léků ovlivňujících krevní srážlivost. Ojediněle se ještě v lidovém léčitelství doporučuje jako přísada do čajových směsí při chorobách ledvin a při střevních potížích.

Je nutno dbát, aby nedošlo k předávkování, v takovém případě dochází k otravě a ochrnutí centrálního nervového systému, proto je v případě této byliny na místě porada s odborníkem.

Kokoška pastuší tobolka je lysá nebo řídce chlupatá, nenápadná bylina dorůstající do výšky 20 až 60 cm. Lodyhy jsou většinou jednotlivé, jednoduché nebo větvené, přímé. Dolní listy jsou v bohaté růžici, řapíkaté, úzce podlouhlé až kracovitě peřenosečné, lodyžní listy jso střídavé střelovitě objímavé, peřenodílné a celokrajné. Květenství tvoří bezlistenné hrozny. Dlouhé stopkaté květy jsou obojaké, bisymetrické, dvoučetné, s volnými obaly. Kališní lístky jsou bělomázdřité, ve dvou kruzích, a korunní lístky jsou obvejčité, bílé, narůžovělé nebo žlutavé v jednom kruhu, někdy však chybějí. Tyčinky jsou čtyřmocné. Semeník je svrchní, druhotnou přepážkou dvoupouzdrý. Plodem jsou trojúhelníkovitě srdčité, ploše smáčklé šešulky. Semena jsou četná světle hnědá.

Původní oblastí výskytu kokošky je pravděpodobně Středomoří, v současnosti je rozšířená po celém světě. V Česku se vyskytuje na celé území od nížin po podhorské pásmo, roste na polích, na rumištích, zahradách, skládkách, na navážkách, dvorech, na okrajích cest, na okrajích chodníků, na náspech, železničních nádražích a na hřištích. Nevadí ji sešlapávané a jinak zraňované půdy, snáší kypřené i uhelné, písčité, štěrkovité i jílovité půdy.

Vnitřní použití Kokošky pastuší tobolky

Kokoška obsahuje acetylcholin, cholin, histamin, tyramin, betain, ester acetylcholin, sirné látky, saponiny, flavonový glykosid diosmin, třísloviny a větší množství minerálních látek.

Hlavní využití kokošky je v oblasti gynekologie, kde působí příznivě na hladké děložní svalstvo. Upravuje průběh menstruace, pomáhá při bílém výtoku a používá se pří léčbě krvácení. Dále ovlivňuje funkci sleziny a jater, napomáhá při problémech s močením, snižuje krevní tlak a především zastavuje jakékoli krvácení.

Nálev (čaj)

3 lžičky suché řezané natě zalijeme 1/4 l vroucí vody, 15 minut necháme louhovat, přecedíme popíjíme chladný 1 šálek denně.

Čaj z kokošky a kontryhelu
1 lžičku sušené kokošky pastuší tobolky a 1 lžičku sušeného kontryhelu zalijeme 1/4 l vařící vody, necháme 5 minut louhovat, scedíme a poté popíjíme po doušcích 2– 3 šálky denně. Čaj má při delším užívání vliv na posílení svalstva.

Tinktura

1 lžíci suché řezané natě zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu, necháme 14 dní vylouhovat, scedíme a užíváme 10 kapek do sklenice s vodou před jídlem po dobu 2 až 3 týdnů. Užíváme při zánětu močových cest, vnitřní krvácení nebo krvácení z nosu.

Vnější použití Kokošky pastuší tobolky

Kokoška se obvykle formou obkladů používá na záněty šlach, otoky a pohmožděniny. Čerstvá šťáva příznivě působí při bolestech ucha z nachlazení. Dále se používá v sedací koupeli při hemoroidálním, gynekologickém krvácení a při vyhřeznutí konečníku.

Tinktura

1 lžíci suché řezané natě zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu a necháme 14 dní vylouhovat. Tinkturou potíráme bolestivé svaly.

Výtažek

3 lžíce natě přelijeme 1/4 l Alpy a dobře uzavřeme ve skleněné nádobě. Sklenici denně protřepeme a po 10 dnech slijeme. Výtažkem lehce masírujeme dětem bříško v oblasti močového měchýře.

Kloktadlo

Z 25g nati kokošky, 25 g nati žindavy, 25 g nati rdesna a 25 g semene pískavice připravíme směs. 2 lžičky směsi zalijeme 1 šálkem vroucí vody, necháme odstát a podle potřeby kloktáme.

Sběr a skladování Kokošky pastuší tobolky

Doba sběru: duben – červen

Sbírá se nať, která se může sušit ve stínu i na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40°C. Suší se v tenkých vrstvách, aby sušení netrvalo zbytečně dlouhou dobu. Usušenou drogu skladujeme** v uzavřených nádobách** nebo v papírových pytlích na suchém místě. Sesychací poměr je 3:1.

http://www.vitalion.cz/

Zpět do rubriky Byliny