Jitrocel kopinatý a jitrocel větší

Neznám houževnatější bylinku, jako je jitrocel. Většinou roste na těch nejhorších místech na polních cestách, okrajích trávníku. Můžete na něho každý den šlápnout a vždycky se srovná a roste dál. Půdu má silně udusanou a vyprahlou, a přesto dokáže vykvést a rozmnožit se.

Snad právě proto, že je tak houževnatý a s tvrdými podmínkami života ztrápený, má pro člověka velké léčebné účinky. Nad jeho krásou se také nedá rozplývat, prostě krásy moc nepobral, ale jeho krása a síla je právě ve skromnosti a houževnatostí žít. Nikdy nepodceňujme tyto bylinky, které vám v pravý okamžik pomůžou.

V lidové léčbě se užívají oba druhy. Jitrocel větší se více hodí k léčbě hnisajících ran a vředů. Listy se rozmačkají a přikládají na rány. Dnes máme spoustu desinfekčních prostředků, ale může se stát, že jste v přírodě někde bez civilizace a poškrábáte se a hned si můžete ránu provizorně ošetřit. Také si podřete nohu od nevhodné obuvi, a jak vám přijde vhod jitrocel, který použijete místo náplastí.

Jitrocel kopinatý je vhodnější k vnitřní léčbě. Uplatňuje se při silném zahlenění dýchacích cest, zánětem průdušek a střev, poruchách trávení, při průjmech, úplavici. Čerstvé rostliny, sbírané v době květu i s kořeny, se hodí do jarních bylinkových polévek, kde si posílíte plíce, žaludek a vyčistíte krev.

Nejznámější je jitrocelový sirup, který si můžete koupit v lékárně nebo v bylinářském obchodě. Jitrocelový sirup je příznivý při kašli, zánětu průdušek, celkové slabosti, nachlazení nebo zánětu střev.

Zpět do rubriky Byliny