Fenykl obecný

Fenykl je kopru se podobající rostlina. Je to zpravidla dvouletá nebo vytrvalá bylina s jemně rýhovanou, oblou, větvenou a až 2 metry vysokou lodyhou. Listy jsou v obrysu trojboké, jsou pochvaté, 3 – 4 krát zpeřené s dlouhými nitkovitými úkrojky. Květy jsou drobounké, sytě žluté a uspořádané ve velké bohaté okolíky. Fenykl kvete od července do září. Plodem je dvounažka. Celá rostlina silně aromaticky voní.

Fenyklové plody obsahují zejména silici, jejíž hlavní složkou je Anetol. Dalšími obsahovými látkami jsou kumariny, flavonoidy, mastný olej a sacharidy.

Odlišují se dvě odrůdy fenykl hořký a fenykl sladký. V oficinálních léčivých čajových směsích se používá fenykl hořký. Sladký fenykl se vyznačuje tvorbou nadzemních „cibulí“, které se používají do studených i teplých pokrmů. Fenyklové plody se pak používají jako koření.

Použití

Fenykl byl oblíbenou bylinou již u starých Číňanů, Arabů, Indů, Egypťanů, Řeků i Římanů. Používal se již tehdy jako léčivo i jako koření. Do střední Evropy se dostal až v pozdním středověku. Využíval se k léčení kašle, nachlazení či břišních křečí. Fenyklová silice se s oblibou používala proti blechám a vším.

Dnes se fenykl používá zejména k vnitřnímu použití.

Vnější použití Fenyklu obecného

Vnější použití fenyklu není tak časté. Lidové léčitelství zevně fenykl používá ve formě nálevu k omývání očí při různých očních zánětech. Využívá se zde jeho desinfekčního účinku.

U Anetolu je pozorován účinek proti parazitům. Fenyklová silice vetřená do kůže se vstřebává a ničí zákožku svrabovou. Také působí na ostatní vnější parazity u lidí i zvířat.

Vnitřní použití Fenyklu obecného

Vnitřně se užívá ve formě nálevu. Terpenické složky silice uvolňují křeče hladkého svalstva trávicích cest, podporují vylučování trávicích enzymů a urychlují pohyb střev. Dále významně zrychlují činnost řasinek dýchacího epitelu a tím zlepšují odkašlávání a vylučování hlenu z dýchacích cest. Flavonoidy působí mírně močopudně.

Fenykl se používá k uvolnění střevních plynů, jako projímavý prostředek a při mírných zažívacích obtížích. Jako prostředek proti nadýmání se používá zejména u malých miminek. Dále se používá jako odkašlávací prostředek ke zvýšení sekrece hlenu a k jeho uvolnění a jako antiseptikum dýchacích cest.

Lidové léčitelství fenykl využívá ke zvýšení tvorby mateřského mléka.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička usušených fenyklových plodů se zalije 250 ml vařící vody, nechá se vyluhovat po dobu 5 minut a poté se scedí. Fenyklový čaj není třeba doslazovat, jelikož má přirozeně nasládlou chuť. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Sběr a skladování Fenyklu obecnéh

Fenykl je domácí ve Středomoří, v mnoha zemích se pěstuje, jen zřídka se zplaňuje. Fenyklové plody (Foeniculi fructus) se sbírají během září a října. Seřežou se celé, zralé nahnědlé okolíky, které se nechávají dozrát na plachtách, protože se nažky při manipulaci snadno vydrolují. Pak se nažky vymlátí a vytřídí se nečistoty a nezralé plody.

Správně usušený fenyklový plod má charakteristický kořenitý zápach a nasládlou, větrově hořkou chuť.

Skladují se v papírových obalech, na suchém místě, chráněném před světlem vlhkostí.

Lidové názvy

Italský kopr, Římský kopr, Boloňský fenykl, Vlašský kopr, Sladký kopr či Úkrop.

Zdroj: http://www.vitalion.cz/ 

Zpět do rubriky Byliny