Dobromysl obecná

Dobromysl obecná je vytrvalá bylina, která se vyskytuje v subtropickém pásmu Evropy a Asie. V dávných dobách byla tato rostlina opředena různými pověstmi, chránila například člověka před čarodějnicemi a zlými duchy, sekáčům se přidávala do jídla, protože údajně chránila před uštknutím jedovatými hady a používala se také jako trvanlivé hnědočervené barvivo na látky. Hippokrates doporučoval dobromysl na posílení nervů, abatyše Hildegarda při malomocenství a Mattioli ke zvýšení tvorby žluče a proti křečím. Dnes se používá v lékařství pro své protizánětlivé a aseptické účinky, uvolňuje svalové křeče a působí jako antidepresivum. Tato bylina je však hlavně využívána v kuchyni jako koření pod názvem oregáno, kterým se dochucují jídla ve francouzské a italské kuchyni. Přidává se i do provensálského koření.

Dobromysl obecná je vytrvalá, 20–50 cm vysoká rostlina, která vytváří čtyřhrannou, chlupatou lodyhu načervenalé barvy. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, celokrajné, nezřetelně vroubkované, vejčité. Jednotlivé květy mají pětizubý kalich a červenonachovou dvoupyskovou korunu. Plodem jsou čtyři hnědé tvrdky. Dobromysl má příjemnou aromatickou vůni. Je možné ji zaměnit s podobnými rostlinami čeledi hluchavkovitých jako například s majoránkou, proto je nutné znát její typické botanické znaky.

Výskyt

Původním místem, kde se dobromysl obecná vyskytovala, je oblast středomoří, Malá Asie, Blízký východ, Kavkaz, Jižní Čína a Thaj-wan. Později se rozšířila téměř do celé Evropy i do Severní Ameriky. V Česku roste v teplejších oblastech na místech jako jsou suché louky, mýtiny, světlé lesy nebo stráně, daleko častěji ji však najdeme na zahrádkách. Dobromysl potřebuje suší, zásaditou půdu bohatou na živiny a měla by být umístěna na slunném, chráněném místě. Lze ji rozmnožit buď semeny, řízkováním nebo dělením kořenových výběžků.

Vnější použití Dobromysle obecné

Odvar z dobromysle lze užívat jako kloktadlo při bolestech v krku, při zánětlivých onemocnění ústní dutiny a zánětu dásní. Lze z něj připravit i obklady, které přikládáme na špatně se hojící rány. Dále se dobromysl používá v kosmetice k přípravě nálevu do osvěžujících koupelí nebo jako vlasový kondicioner. Vylisovaný olej z listů dobromysle se přidává do parfémů a dalších kosmetických výrobků. V kuchyni se dobromysl používá jako koření zvané oregano, přidává se do polévek, masitých pokrmů, do pokrmů z ryb nebo do salátů. Přidává se i do provensálského koření.

Odvar

2 lžičky sušené natě povaříme 2–4 minuty v 1/4 l vody, necháme 15 minut vylouhovat a poté scedíme. Používáme k inhalacím, jako kloktadlo a k vyplachování úst při zánětu dásní.

Koupel na uklidnění nervů

200 g dobromyslu (nať), 100g máty peprné (list), 100 g řebříčku (nať), 50 g třezalky (nať), 50 g heřmánku (květ) spaříme 5 l vody, necháme 30 minut vylouhovat a poté vlijeme do připravené lázně. teplota nesmí přesáhnout 38°C.

Posilující koupel

300 g sušené natě spaříme 3 l vody, necháme 30 minut louhovat, scedíme a poté vlijeme do připravené vodní lázně

Vnitřní použití Dobromysle obecné

Dobromysl obsahuje přibližně 8% tříslovin, 0,4 % silice (karvakrol, thymol), tanin, těkavý olej, hořčiny, gumopryskyřici a jiné látky. Užívá se většinou ve formě čajových směsí při nechutenství, žaludeční neuróze nebo při zažívacích obtížích. Příznivě působí jako doplňkový lék při onemocněních horních cest dýchacích a při nachlazení. Vzhledem k tomu, že působí jako antidepresivum, doporučuje se užívat dobromysl při bolestech hlavy způsobených nervovým vypětím, při poruchách spánku nebo jako doplněk při epilepsii. Droga působí jako silný uvolňující prostředek při svalových křečích.

Odvar (čaj)

2 lžičky sušené natě povaříme 2–4 minuty v 1/4 l vody, necháme 15 minut vylouhovat a poté scedíme. Pijeme při kašli, zánětu průdušek, při zácpě a žlučových kamenech.

Čaj aromatický

Po dílu – dobromysl (nať), máta peprná (list), šalvěj (list), mateřídouška (nať).
2 lžičky směsi zalijeme 1/4 l vařící vody a necháme 15 minut vylouhovat.

Oreganové recepty

Sýrový koláč s oreganem

Z 225 g hladké mouky, 110 g másla, vody a špetky soli vypracujeme těsto. polovinu těsta rozválíme a dáme do vymazané koláčové formy.

Sýrová směs

225 g měkkého sýra, 50 g strouhaného parmazánu, jedna polévková lžíce, 1 nakrájená cibule, dvě vejce, špetka pepře, dvě polévkové lžíce nasekané petrželové natě

Rajčatová směs na koláč

Na 1 polévkové lžíci olivového oleje osmahneme 1 prolisovaný stroužek česneku s dvěma polévkovými lžícemi oregana, přidáme 200 g rajčatového protlaku a 50 g nasekaných černých oliv a promícháme.

Polovinu sýrové náplně rozetřeme na těsto, na tuto vrstvu položíme 50 g tence nakrájených plátků sýru mozzarella, potřeme rajčatovou směsí a na tuto směs položíme 1/2 na plátky nakrájené zelené papriky. V tomto pořadí vrstvy zopakujeme. Rozválíme druhou polovinu těsta a přikryjeme poslední vrstvu. Koláč podélně čtyřikrát nařízneme, protože během pečení nabude. Pečeme při 200°C po dobu 30–40 minut.

Sběr a skladování Dobromysle obecné

Doba sběru: červen – srpen
Sbíranou částí je kvetoucí nať dobromyslu, kterou bychom měli sbírat za slunečného počasí v dopoledních hodinách. Nať je možné sebrat i krátce před rozkvětem. Suší se na vzdušných a stinných místech ve svazečcích nebo ve slabé vrstvě, pokud ji sušíme uměle, teplota nesmí přesáhnout 35°C. Správně usušená dobromysl by měla mít tmavozelenou barvu, měla by si uchovat své příjemné aroma a nahořklou chuť. Dobře usušenou drogu skladujeme v papírových nebo jutových pytlích na tmavém a suché místě. Sesychá v poměru 4:1. Dobromysl lze konzervovat i jinými způsoby jako je zamražení (listy), konzervace v oleji (listy) a konzervace v octu (listy).

www.vitalion.cz

Zpět do rubriky Byliny