Divizna velkokvětá

Divizna je hustě plstnatá, dvouletá bylina. V prvním roce života vytváří pouze přízemní růžici plstnatých listů, které na konci vegetačního období odumírají. Ve druhém roce života vyrůstá s růžicí listů také až 2 metry vysoká lodyha. Lodyžní listy jsou střídavé, vejčitého tvaru a na bázi sbíhají často až k dalšímu listu. Listy v přízemní růžici jsou podlouhle vejčitého až eliptického tvaru, přisedlé a až 40 cm dlouhé. Květy jsou uspořádané po 3 – 9 ve svazečcích v hustém lichoklasu. Koruna květů je kolovitá, 3 – 6 cm velká a jasně žlutá. Divizna kvete od července do září. Plodem je tobolka. Po vysemenění rostlina hyne, ještě v témže roce.

Divizna obsahuje komplex účinných látek, mezi které patří zejména saponiny, slizovité látky a flavonoidy. Během kvetení obsah saponinů kolísá. Usušené květy musejí obsahovat předepsaný obsah saponinů. Při špatném skladování za vlhka jich znatelně ubývá.

Použití

Jako léčivá rostlina se divizna používá již od starověku. Dnes se používá jak vnitřně, tak zevně.

Vnější použití Divizny velkokvěté

Zevní použití divizny není tak časté. Lze použít kašovité obklady z květů na hojení bércových vředů a ran. K vnějšímu použití je možné také použít i sušené listy, ze kterých se připraví odvar a ve formě obkladů se přikládá na otoky. Také čerstvé listy našly své uplatnění. Potřené teplým olejem se dají použít k léčbě ran a otoků.

Příprava odvaru z listů: hrst sušených diviznových listů se zalije 500 ml vody, povaří se 5 minut, nechá se vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě a poté se přecedí.

Vnitřní použití Divizny velkokvěté

Vnitřně se diviznové květy nejčastěji kombinují s jinými bylinami do čajových směsí na odkašlávání. Účinné látky, které jsou obsaženy v květech divizny, usnadňují odkašlávání a mírní dráždivý kašel. Slizovité látky dráždí horní cesty dýchací a flavonoidy reflexně zvyšují bronchiální sekreci. Je vhodné diviznu použít ve formě čaje při nemocech z prochladnutí, které jsou spojeny s dráždivým, neproduktivním kašlem, dále také při suchých zánětech horních cest dýchacích. Divizna také působí močopudně, protizánětlivě v dutině ústní a hrtanu, také uvolňuje křeče trávicího systému. Proto ji lze použít při zánětech žaludku, střev či jícnu, a při poruchách zažívání pojených s průjmy.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 3 – 4 čajové lžičky sušených květů se zalijí 250 ml vody. Lepší je příprava za studena, kvůli slizovitým látkám. Jelikož diviznové květy mají na sobě veliké množství droboučkých chloupků, které dráždí sliznici, je nutné nálev přecedit přes papírový či plátěný filtr.

Sběr a skladování Divizny velkokvěté

Diviznové květy se sbírají v průběhu období od července do září. Z květů se sbírají pouze květní koruny s tyčinkami bez kalichů (Verbasci flos). Diviznu najdeme na kamenitých svazích, rumištích, v příkopech, podél cest, v lomech či v našich zahrádkách. Květy se rozvíjejí přes noc, za svítání jsou plně rozvinuté a v poledne opadávají. Je nutné je sbírat vždy za suchého počasí. Nikdy se nesmí sbírat před deštěm nebo po dešti, jelikož divizna má snad nejcitlivější květy ze všech bylin.

I sušení květů je náročné, jelikož špatným usušením či nevhodným skladováním můžeme veškerou práci zmařit. Nasbírané květy divizny je nejlepší usušit co nejrychleji během jednoho dne. Nejlepší je sušení za horkého počasí a na přímém slunci. Pro urychlení sušení je dobré květy rozprostřít na černý papír či tmavý plech, který sluneční paprsky přitahuje. Pokud se použije umělé teplo, suší se při teplotě do 60°C.

Správně usušený květ divizny si musí zanechat původní zlatožlutou barvu, má charakteristickou chuť a pach po medu a slizu a při mnutí v ruce musí chrastit. Takto usušené diviznové květy se balí do polypropylenových sáčků a pevně se zaváží. Je důležité, aby obal nebyl porušen, jen tak se zabrání tomu, aby květy zpětně nenatáhly vlhkost a neztmavly. Papírové obaly nejsou vhodné. Skladuje se na místech suchých a chráněných před světlem a vlhkostí.

Zdroj: www.vitalion.cz

Zpět do rubriky Byliny