Chmel otáčivý

Chmel otáčivý bude jistě nejoblíbenější bylinou u mužů, jako důležitá surovina pro výrobu piva. No a pivo nejlahodnější nápoj českého národa. U nás se chmel pěstuje na chmelnicích. Sbíraná část chmelu jsou samičí šištice.

Po usušení chmel dobře uchovávejte v uzavřených nádobách, na světle a ve vlhku droga zčerná a rychle ztrácí své léčebné účinky. Při sběru buďte opatrní, čerstvé šištice mohou vyvolávat kožní podráždění, zejména u žen, a také záněty očí. U sběračů se často dostavuje únava a ospalost. To způsobuje látka lupulin, kterou chmelové šištice obsahují.

Chmel není užitečný jenom k výrobě piva ale má zajímavé léčebné vlastnosti. Má široký uklidňující účinek při depresích, nervozity a neklidu u přechodu žen, migréně a nespavostí.

Lepšímu usínání pomáhá plátěný sáček naplněný šišticemi a položený vedle polštáře (lupulin v šišticích vyvolává ospalost). Chmel uklidňuje také sexuální podráždění při zvýšeném pohlavním pudu.

Také povzbuzuje chuť k jídlu, proto ho nasazujeme u vyhublých dětí a u anorexie.

Působí močopudně a hodí se podávat šálek chmelového čaje u otoků nohou, zavodnění a při špatném močení. Chmel se přidává do směsí bylin pro léčbu žaludečních problémů a křečí.

Zevně se používá na špatně se hojící rány a do posilujících koupelí.

Jednu čajovou lžičku chmelu přelijte šálkem vroucí vody, 10 minut vyluhujete a sceďte. Vypijte večer před spaním – podporuje usínání.

Zpět do rubriky Byliny