Česnek

Není výraznější byliny, jako je česnek. Má pronikavý pach a ostrou chuť. Tyto silné aromatické silice se rychle dostávají do krve a vylučují se dechem, plícemi a kůži. Proto je česnek cítit v našem dechu i na druhý den po jeho požití. Česnek používáme celoročně. Lidé se slabým žaludkem a žlučníkem, množství česneku snižují, protože při nadměrné spotřebě může vyvolat trávicí potíže.

Česnek tak jako cibule obsahuje s účinnou sirnou látkou allicin, který účinně usmrcuje bakterie. Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny  B1 z minerálních látek síru, draslík, železo, vápník a jód. Česnek snižuje vysoký krevní tlak, ničí bakterie a plísně ve střevech, snižuje cholesterol, prokrvuje tělo, zlepšuje imunitu a užívá se při chřipkových nákazách, střevních parazitech, cukrovce, nadýmání, ateroskleróze. Mladá nať česneku má pozitivní vliv na krvetvorbu.

Recepty:

V kuchyni se používá k dochucování pokrmů, při úpravě masa, uzenin, karbenátků, omáček, pomazánek, salátů, polévek a nakládané zeleniny. Nejúčinnější jsou léčebné látky v čerstvém česneku.

Česneková pomazánka

4 balíčky sýru žervé, sůl, 2 lžíce majonézy, 2 lžíce mléka, 2 lžíce strouhaného sýry, 4 stroužky česnek, sůl.

Sýr žervé utřeme s mlékem a majonézou, přidáme strouhaný sýr, sůl a utřený česnek. Dobře rozmícháme a mažeme na bagety. Doplníme ředkvičkami nebo jádry vlašských ořechů.

Zavařený česnek

200ml bílého vína, 100ml octa, 50g cukru, 1 lžička soli, kuličky pepře, bobkový list, hřebíček.

Na dno skleničky od dětské výživy dáme malou lžičku oleje, vložíme oloupané stroužky česneku, proložíme kuličkami pepře, bobkovým listem, hřebíčkem, případně feferonkami a zalijeme teplým nálevem z octa a cukru. Skleničky uzavřeme a sterilizujeme 15 minut při 85oC.

Zpět do rubriky Byliny