Borůvka černá

Borůvka je v Evropě také hodně rozšířená, stejně jako jahody lesní a maliny. U nás roste běžně ve větších lesích, vřesovištích, od nížin do alpinského pásma. Kdy by neznal voňavý borůvkový koláč, kde, když ho jíte, tak máte při úsměvu namodralé zuby. Vynikající je i borůvkový likér, který má úžasnou temně modrou barvu a krásně voní. To platí i u marmelády.

Na tržnicích se už borůvky prodávají a tak si připomeňme, jaké mají léčebné účinky. Borůvky plody dobře působí na oční sítnici, fungují jako prevence šerosleposti a zlepšují vidění.

Za druhé světové války se dávaly borůvky a borůvkový džem pilotům v Anglii, kteří létali v noci, k lepšímu vidění. Dále zlepšují pevnost cévní stěny, působí antibakteriálně i proti stafylokokům. Zastavují průjmové onemocnění a používají se i při zánětech ústní dutiny a hrtanu. Na zimu se plody suší a sušené borůvky mají stejné léčebné vlastnosti jako čerstvé borůvky. Ze sušených borůvek se dělá léčebný čaj.

Borůvkové listy se používají při slabosti a zánětech močového měchýře. Snižují hladinu cukru v krvi, proto se používají při cukrovce. Dále se používají při zánětech a žaludečních křečích.  

Tak malý keřík a tolik nám může pomoci. Proto dávejte pozor při sběru, ať nepoškodíte keřík, příští rok byste neměli co sbírat.

Při průjmu jezte každou půlhodinu jednu čajovou lžičku sušených borůvek. Borůvky pořádně rozžvýkejte a zapijte.

Zpět do rubriky Byliny