Zatímco na Václaváku a jinde komicky poskakují různí Svěrákové, Sommerové, Kocábové, Hřebejkové, Halíkové, Rumlové a jim podobní a přitom blábolí o ohrožení svobody slova a ztrátě nezávislosti největší hlásné trouby pravdoláskařů České televize, významné historické výročí v podobě 79 let od okupace Československa nacistickým Německem se přechází. Nikdo si jej halasně nepřipomíná a nevzpomíná, což je kardinální chyba.
Nelze očekávat opakování dějin v nezměněné podobě, ale je zapotřebí se z historických dějů a událostí poučit a vyvarovat. Jistě se poměrně snadno dají najít paralely mezi Hitlerovou vizí jednotné Evropy a Evropskou unií se zosobněným byrokratickým molochem. Stačí vzít traktáty euronadšenců a věrozvěstů své doby Emanuela Moravce a Tomáše Zdechovského, libovolně zaměnit autory a vize zůstávají stejné. Zaprodanec jako zaprodanec!
Vlastenectví nespočívá pouze v nehynoucí lásce k národu, rodné zemi a vlasti, ale také ve vnímání historické tradice a paměti. Každá snaha o revizi a vymazávání dějin představuje nebezpečí pro časy budoucí a je nezbytné dějiny, jejich pravdivý a nezkreslený výklad bránit a kategoricky odmítat jejich účelové přepisování. Proto odkaz 15. 3. 1939 zůstává aktuální a neměnný! Nebyl to jen okamžik národní potupy, hanebné kapitulace a pasivity. Vzpomeňme na bitvu u Czajankových kasáren, kdy došlo k otevřenému konfliktu mezi československou armádou a wehrmachtem, kde půlhodinový boj ukončil teprve nedostatek nábojů. Velitel Czajankových kasáren podplukovník Karel Štěpina se později připojil k protinacistickému odboji a jeho životní pouť skončila 23. ledna 1943 na popravišti v koncentračním táboře v Mauthausenu. Tento námět využil roku režisér Jiří Sequens k natočení filmu Neporažení. který byl v kinech uveden v roce 1956. Možná by nebylo od věci jej k tomuto výročí promítat, ale to ČT nenapadne (stejně jako v případě filmu Uloupená hranice)!
Mgr. Bc. Jan Kopal