Vítězi se sluší pogratulovat

Jan Kopal
Jan Kopal
Úterý, 20. 3. 2018, 11:49 -

V řádných prezidentských volbách konaných dne 18. března 2018 v Ruské federaci zvítězil stávající prezident Vladimír Vladimirovič Putin, který s výsledkem 76,65 % odevzdaných hlasů neměl vážnějšího soupeře. Potvrdil, že je fenoménem, který zákonitě přitahuje pozornost a dráždí své odpůrce. Hysterie kolem Putina zřejmě nikdy neskončí. Vysílání ČT před volbami navozovalo pocit, že není vůbec jisté, zda Putin svůj mandát obhájí a nebude svrhnut opozicí. Potom jim věřte něco jiného, než je předpověď počasí a přesný čas.

Přesto mezi západními politiky místo slov uznání a gratulací zaznívají ničím nepodložená obvinění, která jdou za hranice nejen diplomacie, ale také obecně lidského slušného chování. Západ se chová tak, jako kdyby se chystal Rusku vyhlašovat válku. Přitom v civilizační válce s Islámem, která je doopravdy na spadnutí, musí Rusko stát po boku Západu, neboť bez jeho pomoci euroatlantická civilizace stojí na pokraji zkázy. Válka s Ruskem představuje sebevraždu a horují pro ni jenom zabedněnci.

Zákony geopolitiky platily a platí. Ideologická slepota není omluvou. Nemusíme a nechceme být ruskými patolízaly, musíme se však chovat realisticky a respektovat postavení světové velmoci (stejně též v případě Číny a USA), ať se nám to líbí, nebo ne! Platilo i platí, že součástí české otázky je i nadále náš poměr k Rusku. Bez Ruska nebude v Evropě mír a bezpečí.

Mgr. Bc. Jan Kopal

 

« zpět do rubriky