Ví to altruistka Rowlingová, že v Anglii umíraly stovky pacientů?

Pátek, 8. 2. 2013, 18:40 -

Ve Velké Británii byla zveřejněna třídílná neuvěřitelná zpráva; přes dva tisíce jejích stránek obsahuje povídání o otřesných poměrech v nemocnici v severoanglickém Mid Staffordshire, kde se v důsledku tzv. manažerské kultury děly tragické skutky. Co je to manažerská kultura? Na prvním místě enormní zisk nemocnice, pak dlouho nic a až poté pacienti. Těch zemřelo zbytečně hladem a žízní v letech 2005-2009 téměř 1200. Pacienti měli tak zoufalou žízeň, že pili vodu i ze špinavých váz… ...

Kde byla altruistka Rowlingová, když v Anglii umíraly stovky podvyživených pacientů…? Světoznámá britská spisovatelka J. K. Rowlingová se proslavila nejen Harry Potterem, ale i kritikou klecových lůžek v dětských ústavech v ČR. Proti byl i Výbor pro lidská práva při OSN, který loni vládě doporučil, aby používání klecových lůžek definitivně zakázala. Neuvěřitelná neznalost a pokrytectví anglické grafomanky je šokující. Odborníci se brání, že lůžka jsou nezbytná pro ochranu pacientů s nejtěžšími postiženími. Jinak je prý nelze dostatečně hlídat čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu, proto jsou síťová a méně používaná klecová lůžka lepší alternativu než nemocného tlumit léky, aby záchvat nedostal, nebo ho poutat.

Nedávno se také ukázalo, že výměna klecových postelí za běžné má za následek zranění mentálně postižených dětí. Ty v noci padají na zem. Ministryně Stehlíková před několika dny navštívila ústav pro mentálně postižené děti ve východočeských Slatiňanech, kde ji na to upozorňovali. "Máme z ministerstva napsáno, že výše postranic je možná do dvaceti centimetrů, ale vyšší už ne. Proto chytáme klienty do molitanů, necháváme je padat do polštářů a máme radost, když si neublíží. Připadá nám to absurdní," řekl šéf Domova sociálních služeb ve Slatiňanech Miroslav Kubín.

Zatím chce britský premiér Cameron učinit plat zdravotních sester závislý na jejích výkonu a na tom, zda se vůči pacientům chovají s porozuměním a se slitovností. Nemocnicím bude také zakázáno, aby odcházejícím zaměstnancům vnucovaly závazek mlčenlivosti o poměrech v nemocnici. Nemocnice, o nichž je zjevné, že jsou v nich pacienti v ohrožení života, mají být zlikvidovány.

Skandál vyšel najevo v důsledku úsilí Julie Baileyové, majitelky kavárny ve Staffordshiru, jíž v nemocnici zabili maminku. Založila organizaci Cure the NHS (Uzdravme zdravotnictví) a donutila vládu k vyšetřování skandálu. To, co se dělo v nemocnici ve Staffordshiru, se však zřejmě děje i v řadě jiných anglických nemocnic, v nichž byla tolerována kultura zanedbávající péči o pacienty.

Jako třeba Gloria Foster, které bylo více než osmdesát let a trpěla stařeckou demencí, ale přesto byla ve svém bytě ponechána bez jakékoliv péče po dobu devíti dní poté, co britský imigrační úřad UKBA provedl razii a zatkl zaměstnance soukromé firmy, která se o ni starala, protože to byly osoby bez povolení k pobytu v Británii. Důchodkyně bez pomoci ve svém bytě zemřela hladem.

Kdepak byla světoznámá spisovatelka J. K. Rowlingová, že se starala o české užitečné síťové a klecové postele, aby si udělala patřičnou reklamu jako altruistka, ale neměla ani ponětí o tom, co se děje v nemocnicích kousek od ní. Odstraněním síťových a klecových postelí došlo k řadě těžkých zranění pacientů, kteří byli do té doby v bezpečí. Na rozdíl od stovek mrtvých hlady a zanedbanou péčí v anglických nemocnicích.

Mladá dáma si prostě "honila jen triko", aby si udělala reklamu, že když píše pro děti, že je také miluje, ať jsou v klecích či v hororových Bradavicích... Napřed tedy Rowlingová, po ní reportéři britské veřejnoprávní televize, kteří pronikli v přestrojení za zaměstnance charitativní organizace do několika sociálních zařízení. Materiál, který natočili skrytou kamerou, odvysílali v pořadu Ten O'Clock News. Následně se ozvala OSN i se svojí kritikou...

Reportéři britské veřejnoprávní televize pronikli v přestrojení za zaměstnance charitativní organizace do několika sociálních zařízení. Materiál, který natočili skrytou kamerou, odvysílali v pořadu Ten O'Clock News.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/bbc-v-reportazi-kritizuje-ceska-klecova-luzka-fou-/domaci.aspx?c=A080115_222000_domaci_miz

A jak začal tento romantický příběh, v němž nezaměstnaná Joanne Kathleen Rowlingová dokončila ve Skotsku v roce 1995 ve svých třiceti letech práce na prvním dílu pod názvem: Harry Potter a Kámen mudrců, přičemž některé části prý psala po edinburských kavárnách? Koluje pověst o tom, že v kavárnách psala, aby se jako takřka neplatička vyhnula svému nevytápěnému bytu. Vytvořila základ pohádkového příběhu, z něhož se vylíhl čarodějnický učeň a následně román o jeho ztřeštěném životě v Bradavicích.

O deset roků později však už byl majetek této “psavé popelky” odhadován na 576 milionů liber. Autorka se tak stala prvním dolarovým miliardářem, který získal svoje bohatství psaním knih. Po obrovském úspěchu prvního dílu napsala Rowlingová ještě šest dalších pokračování a dvě doplňkové knihy. Prodej knih a návštěvnost globálně rozšiřovaných filmů udělal z Rowlingové multimilionářku a v roce 2001 si tak mohla koupit luxusní sídlo ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku…

Zřejmě měla pořád málo, proto 19. června 2003 oznámila, že podává žalobu rovněž na New York Daily News a chce po deníku 100 milionů USD, neboť tyto noviny otiskly informace o dílu Harry Potter a Fénixův řád den před oficiálním vydáním knihy. Mnoho povyku pro nic. Deník uveřejnil souhrn děje a několik krátkých citací. Doprovodná fotografie zobrazovala dvě stránky knihy s čitelným textem, navíc z románu, který novinář koupil v běžném knihkupectví.

Za každý rok v průměru jedna kniha o 650 stránkách, tedy asi jeden a půl stránky za den, zredigované a připravené k vydání. Výkon hodný obdivu, i trochu skeptických pochybností, jestli divoké a stále víc strašidelnější pověsti skutečně mají punc tak skvělé literatury, aby se s ní daly z nuly během několika let vydělat miliardy.  Ale zřejmě ano. Kdo prostě umí, ten umí… Ale, zcela objektivně, opravdu si myslíte, že se dá napsat skvělá beletrie tak, že každoročně, po dobu devíti po sobě následujících letech, napíše někdo super kvalitní knihu o obsahu 700 stran, tedy celkem devět knih o cca šesti tisících stranách…?

Opravdu jste přesvědčeni, že Hemingway, Tolstoj a Čapek jsou horší spisovatelé, než paní Rowlingová a že “Harry Potter a relikvie smrti” či “Harry Potter a Kámenn mudrců” jsou lepší díla, než “Stařec a moře”, “Vojna a mír” či “Bílá nemoc”…? Pokud tak není, jistě se tak stane poté, kdy se Rowlingová po návratu z Prahy dá do dalšího dílu a “Barry Potter v kleci síťové postele” bude na světě.

Joanne Kathleen Rowlingová možná zná dopodrobna své postavy z Bradavic, ale o síťových a klecových lůžkách nemá ani ponětí, snad také proto se jako Skotka dala dohromady s Kazachstánkou Almaskyzy Ordabayevou - Stehlíkovou, aby učily české psychiatry, co je pro mentálně retardované pacienty to nejlepší. Nebyla ministryně Stehlíková také u toho, když orgány OSN zařadily Česko v těm nejkrutějších zemím světa za to, že diskiminujeme u nás Romy? Až se ukázalo, že je to naopak; cikáni že diskriminují majoritu gadžů...

Inu, jak by si pak v tom fofru se stížností na česká síťová a klecová lůžka mohla paní Rowlingová všimnout, že u ní doma za humny umírají hlady a děsivou péčí stovky jejich spoluobčanů…

Břetislav Olšer

blog idnes.cz

 

« zpět do rubriky