Socialisté jako piklokůjci?

Úterý, 5. 2. 2013, 11:21 -

Kujme pikle, pikle kujme, obvyklé i neobvyklé, zpívá se v jedné z populárních pohádek. Ale tahle pikle může znamenat pro demokracii katastrofu.

Bohuslav Sobotka jako předseda socialistů veřejně v televizi prohlásil, že doufá v to, že levicový prezident Zeman zcela jistě navrhne levicovému Senátu ústavní soudce, kteří budou vstřícnější k požadavkům levice. Divím se, že předseda Ústavního soudu na tato slova vůbec nezareagoval.

Tohle je takové znásilnění demokracie, že se nedá přejít jen tak mávnutím ruky. Už dnes si dělá ČSSD z Ústavního soudu třetí komoru a obrací se na něj se záležitostmi, které vůbec nespadají do gesce Ústavního soudu jako ochránce ústavnosti.

Nechce se mi věřit, že média, která se sama ráda označují za hlídací psy demokracie, mlčí. Představme si toto vyjádření v opačném gardu, kdyby například pronesl obdobnou větu Petr Nečas. Lidový dům by okamžitě svolal tiskovku, kde by označil vládu za fašistickou a vyzval k okamžité demisi.

Už jen myšlenka, že by měl ústavní soudce být vstřícnější vůči požadavkům levice, rozuměj socialistů, je naprosto nemysitelná a zvrhlá. Pokud máme nezávislé soudy, což velmi často  pozorujeme na nejednotném výkladu práva, pak už jen toto prohlášení samo o sobě by mělo stačit k tomu, aby se na Bohuslava Sobotku snesla smršť kritiky ze všech stran.

Jakým právem chce Bohuslav Sobotka politizovat soud, který bdí nad ústavností a je de facto ochráncem demokracie? Chce snad ohnout Ústavní soud k tomu, aby byl mocenským nástrojem socialistů? Předseda Ústavního soudu Rychetský, o jehož levicovosti nemůže být pochyb často ukázal, že jeho osobní názor a postoj je při posuzování ústavních stížností irelevantní.

Představme si na okamžik, že by se stalo podle přání Bohuslava Sobotky. Nyní chybí Ústavnímu soudu tři soudci, protože je Senát prezidentu Klausovi odmítl. Do konce roku skončí desetiletý mandát dalším sedmi soudcům. Na konci roku tak bude jen pět soudců z patnácti.

Dejme tomu, že se prezident Zeman domluví s ČSSD a navrhne takové soudce, které mu Senát schválí a kteří budou "vstřícnější", jinak řečeno, půjdou na ruku ČSSD. Po dobu deseti let, by tak de facto ČSSD ovládala Ústavní soud.

Dlouhých deset let, by byl Ústavní soud významnou silou socialistů. Nejen, že by mohl zrušit veškeré zákony, které současná vláda prosadila, ale pokud by v průběhu následujících deseti let vyhrála volby pravice, mohla by ČSSD přes Ústavní soud paralyzovat práci takové vlády.

Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby ten nejvyšší z nejvyšších soudů byl ovládán politickou stranou a silou. Bylo by to ohromné nebezpečí pro demokracii, protože takto ovládaný Ústavní soud by nebyl nestranný, ale přísně stranický a vše by se dělo čistě podle přání jedné strany.

V tomto kontextu je následující vyhlídka nelichotivá. Příští volby velice pravděpodobně vyhraje ČSSD. Miloš Zeman se sice se socialisty rozešel ve zlém, ale sami socialisté nyní hledají cestičky k urovnání vztahů. Je možné, že Miloš Zeman na tuto snahu bude reagovat vstřícně.

Pak by byl premiérem socialista, Sněmovna by byla ovládána socialisty stejně jako Senát pod vedením bývalého odborářského bosse. Prezident by úzce se socialisty spolupracoval a Ústavní soud by se stal třetí komorou pod vlivem socialistů.

Nechci malovat čerta na zeď, ale pak bychom zde měli státostranu, která by ovládla úplně vše. Když zabrousím trochu do minulosti, tak před časem doslova skuhral tehdejší předseda socialistů Paroubek, že pravice má vládu, prezidenta, Senát i kraje. Nyní by to bylo v opačném gardu s tím rozdílem, že socialisté chtějí ovládnout Ústavní soud.

Že socialističtí hejtmané přistupují ke krajům jako gubernátoři je věc známá. Politika socialistů je rovněž známá. Populismus, dluhy, "třídní nenávist" a mohutné přerozdělování doprovázené rozhazovačnou politikou a rádoby rovnostářstvím.

Chtěl bych věřit tomu, že socialisté jsou demokratičtí a nechtějí zde nastolit mocenskou strukturu, které jsme se na sklonku osmdesátých let zbavili. Taková vyjádření o jmenování ústavních soudců, kteří budou vůči socialistům vstřícní tuto víru úspěšně naleptávají.

A tak se ptám, kde jste, novináři, jak to, že nebijete na poplach, že politická strana chce ovládnout Ústavní soud? Kde jste, hlídací psi demokracie, že se věnujete stále souboji dvou aligátorů? Pro mlčí předseda Ústavního soudu Rychetský? Nebo mu snad nevadí, že by "jeho" soud měl být zpolitizovaný?

Kde je veřejné mínění, i když si o něm příliš valné naděje nedělám? Jak to, že lidé, kteří chtějí od soudů spravedlnost a nestrannost nekřičí, že je zde snaha nestrannost soudu narušit? To jsme na tom opravdu tak špatně, že zjevná snaha o potlačení demokracie je nám lhostejná?

Rudolf Polanecký

blog idnes.cz

 

« zpět do rubriky