Slovo, které platí? Faktura

Pátek, 15. 2. 2013, 16:41 -

Český JFK, Jan Fischer, komunista prokázal svou "schopnost", když utratil za volební kampaň peníze, které ještě byly ve vzduchu.

Fischerova kampaň byla masivní. Nebylo snad místo, odkud by na nás neshlížel a média se předháněla v masáži, ve které stavěla Jana Fischera jako jasného finalistu a prakticky jistého vítěze prezidentských voleb. Sám Fischer k tomu přispíval nereálnými sliby, co z pozice prezidenta zařídí.

Co na tom, že prezident k tomu nemá pravomoce? V tomto ohledu si mohl podat ruce s dalšími kandidáty, protože míra populismu v prezidentské kampani se rovnala snad jen oranžové tsunami. kdo si od prezidentské kampaně sliboval, jak to bude důstojná volba narozdíl od volby zákonodárci, těžce se zmýlil.

Jan Fischer svou kandidaturu a takřka jistý prezidentský post doslova projel. Chyběl mu elán, tah na branku, nasazení a snaha bojovat o každou píď. Spoléhal se na předvolební průzkumy, které mu prognózovaly jasné vítězství. Řídil se heslem, že vše se dá koupit.

Jenže ejhle, český volič jeho habaďůru prokoukl. Určitě velký vliv měl i přesun pravdoláskařské fronty směrem ke Karlu Schwarzenbergovi, a tak oblíbenému "politikovi" s pohledem smutného mopslíka zbyly oči pro pláč. A prázdná peněženka k tomu.

Nasmlouvaná a realizovaná reklama se musí zaplatit, jenže jaksi není z čeho. Dva největší sponzoři dali od Fischera ruce pryč. Miliardář Chrenek a směnárník Šveda rychle vycouvali. Jeden ho označil za špatného koně, druhý řekl, že to pro něj bylo zklamání.

Oba pánové jsou v první řadě podnikatelé, a tak myslet si, že když se Jan Fischer poroučel v prvním kole volby, že mu budou ještě něco doplácet, je možné snad jen u naprostého naivy. Domnívám se, že peníze na Fischerovu kampaň byly jednoduše investicí, která se jim měla po jeho nástupu do funkce nějak vrátit.

Je zvláštní, že ač měly jít nevyčerpané peníze na charitu, miliardář Chrenek dostal nevyčerpaný milion zpět. Dnes už nechce za Fischera dát ani korunu. Po kampani zbylo osm milionů dluhu a Houstone, máme problém. Jan Fischer neví, kde tyto peníze vzít.

Do toho se objevila informace, že za financování volební kampaně je zodpovědný volební výbor. V tom zasedalo pět lidí, profesor Jan Pirk, profesorka Drahoslava Pešta Kohl, Věra Brzybohatá-Lančová, Miloslavav Marešová a Sabina Tančevová.

§ 23 Volební výbor
(1) Každý kandidát na funkci prezidenta republiky je povinen ke dni podání kandidátní listiny zřídit volební výbor, který má nejméně 3 a nejvýše 5 členů.
(2) Členové volebního výboru odpovídají za financování volební kampaně a společně a nerozdílně odpovídají za závazky volebního výboru. Rozhodnutí volebního výboru jsou přijímána jednomyslně a navenek jej zastupuje jeho písemně pověřený člen.

Podle zákona o volbě prezidenta ručí celým svým majetkem za závazky volebního výboru. Pokud zároveň volební výbor zodpovídá za financování kampaně, pak by měl tento výbor zodpovídat za veškeré finance, včetně příjmů i výdajů.

Profesor Pirk ale od Jana Fischera dává ruce pryč s tím, že získávání peněz nebylo úkolem volebního výboru. To je celkem možné, ale rozhodně výbor odpovídá za výdaje. Pokud výbor utratil víc, než kolik měl reálně k dispozici pak není co řešit.

Pokud by vše dělal sám Jan Fischer, pak v tom případě byl volební výbor absolutně k ničemu. A pokud Jan Fischer podepisoval faktury, aniž by měljistotu, že peníze má, pak to ukazuje na jeho totální neschopnost logického uvažování.

Není první ani poslední, komu něco nevyšlo a doplatí na to finančně. Dělat dluhy se nevyplácí a Fischerova zkušenost je tvrdá. Ona slavná pětice z volebního výboru může rovněž dopadnout neslavně. Pochybuji o tom, že frimy, které dodaly své produkty a služby si nenechají faktury proplatit a nepřímo tak zasponzorovat Jana Fischera. Exekutoři se dokáží činit velmi rychle.

Jan Fischer poznal, že měl utrácet jen reálné peníze a ne ty, které se pohybují v imaginární rovině. Teď obíhá sponzory, aby mu přispěli na jeho mnohamilionový dluh. O co, že se dalších sponzorských darů nedočká?

Uvažuje prý o založení politické strany. To mu jeden volební výprask nestačil? Jeho charisma je stejné jako u přejeté žáby. Nemůže nabídnout žádnou vizi, protože mění své nzory za pochodu a řídí se jen heslem vzhůru za dobrým postem.

Pokud je tak schopným, jak si o sobě myslí a tvrdí, že vše podřídil tomu, aby byly jeho schopnosti využity včetně desetiletého členství v KSČ, tak ať si založí vlastní firmu. Tam může své schopnosti prokázat lépe než v politice. V té totiž ukázal jen neschopnost, váhavost a snahu radši nic nedělat.

Rudolf Polanecký

blog idnes.cz

 

« zpět do rubriky