Rozšíření Fajne dílny na Hlubině

Fajna dílna
Fajna dílna
Pátek, 16. 3. 2018, 15:18 -

V pátek 16. března byl za přítomnosti ostravského primátora Tomáše Macury, náměstkyně primátora Ivety Vozňákové a dalších hostů slavnostně rozšířen provoz Fajne dílny v Dolní oblasti Vítkovice.

Tři stávající dílny - keramická, šicí,  3D a Arduino dílna byly přesunuty z ateliérů do Kompresorovny, kde k nim nově přibyly dvě největší dílny - truhlářská a zámečnická. Všech pět dílen je pro veřejnost otevřeno od páteční 13. hodiny v Kompresorovně na Dole Hlubina.

Nově otevřená truhlářská dílna je vybavena profesionálními stroji a nářadím pro práci se dřevem.  Je v ní připravena k využití profi formátovací pila, 2x pásová pila na dřevo, srovnávací a tloušťkovací fréza, dvouválcová bruska, hranová oscilační bruska, soustruh na dřevo, stojanová vrtačka a rámový lis. Nechybí v ní ani velké množství ručního nářadí - aku vrtačky, okružní pila a další.

V právě otevřené zámečnické dílně najdou vše potřebné pro svou práci kutilové i profi řemeslníci pracující s kovem. Jedná se o stolní vrtačko – frézku, sloupovou vrtačku, pásovou pilu na kov, magnetickou vrtačku, soustruh, ohýbačku na plech, pákové nůžky a pulzní MIG/MAG svářečku, svářečku pro obalené elektrody a různé ruční nářadí.

K dílnám, které byly pro veřejnost zpřístupněny 8. srpna 2017, patří keramická dílna vybavená dvěma hrnčířskými kruhy, vypalovací pecí a sadou na tvoření z hlíny.

Ve stejný den byla pro zájemce otevřena také 3D tisk a Arduino dílna. Je vybavená dvěma 3D tiskárnami, ke každé patří PC se softwarem pro grafické návrhy a přípravu před samotným tiskem. K zapůjčení je několik sad stále populárnější stavebnice Arduino, což je otevřená elektronická platforma pro vytváření interaktivních objektů nebo prostředí.

A do třetice - vloni zprovozněná šicí dílna s třemi domácími a třemi profesionálními šicími stroji.

Ve Fajne dílně jsou aktuálně připraveny workshopy šití pro začátečníky a navazující kurzy a také Velikonoční workshop s drátkováním a výrobou madeirových vajec. V plánovaných aktivitách je workshop na výrobu vlastní postele nebo výroby zabezpečovacích zařízení.

K vizím pro budoucnost patří nejen spolupráce se středními školami, aby mladí řemeslníci zůstali u oborů, které studují, ale také spolupráce s designovými obory, např. kvůli výrobě dřevěných hraček. Mezi plány Fajne dílny patří výroba exponátů pro Science Centra nebo výroba městského mobiliáře.

Fajna dílna bude o víkendu 17. a 18. března otevřená od 10 do 17 hodin, vstup je zdarma.

Běžná otevírací doba je v pracovních dnech i o víkendech od 9 do 18 hodin.

Letošní příspěvek města Ostravy na provoz Fajne dílny, investice do strojního vybavení a stavební úpravy Kompresorovny je 5,8 milionů korun. V předchozích dvou letech se pohyboval mezi třemi a čtyřmi miliony korun. Členy spolku jsou město Ostrava, VŠB – TUO a spolek Hlásím se k továrně.

 

« zpět do rubriky